Köşe Yazıları

Ahmet işcan yazdı : Küçük esnafı da bitirdiniz ya ” yatacak yeriniz yok” !

Ülkemizde üretilen bir çok ürünü  tüketiciye  sunma  görevi olan  küçük  esnaf kan ağlamaktadır. Yıllardır  mahalli  gelirlerimizin önemli  bir  bölümünü  vergi   ödeyerek  KKTC Devletinin  gelirlerine katkı koyan    küçük ve orta ölçekli esnaflarımız  adeta  kaderine terk edilmiştir.

 Bin bir  emekle  çalışıp çabalayan  esnaflarımız  evlerine   bir ekmek götürebilmek  için  maalesef  akla karayı seçmektedir.

 Bir  yandan  kendi  evlerini  geçindirmek  için  çaba harcayan bu insanlarımız diğer yandan da  yanlarında çalışan  binlerce  insanın  ekmeğini de  düşünerek   çok  büyük  özverilerde  bulunmaktadırlar.

Yıllardır   orta  direk olarak  bilinen  bu  kesimdeki  insanlarımızın  sorunları  alabildiğine artmış ve deyim  yerindeyse   adeta  tost  olmuşlardır. Ülkemizdeki  beceriksiz  iktidarlar  bu  kesimin  sorunlarına  kayıtsız kalmışlardır. 

Hem  vergini  vereceksin, hem de ekonomik ve sosyal hayata  katkı koyacaksın, sonra da  çapsız  siyasilerin  öngörüsüz  politikalarına kurban gideceksin. 

  Gerçekten de   bu  kesimdeki  insanlarımız  adeta  kan ağlamaktadırlar. Ülkemizdeki  esnafları  ziyaret ettiğimde  gerçekten  bir dokun  bin ah işit  misali olduklarına  şahit  oldum.  Bir çok  dükkanın  ve  işletmelerin  kapandığınıda  görmek   bir  yazar  olarak  beni  tarifsiz  bir  üzüntüye   sevk  etmiştir.

Sosyal  sigorta  yatırımlarında  bile  bir çok sorunla karşılaşan bu insanlarımız meşhur vergi dairemiz    tarafından da  bir çok kez  resen  vergiye  tabi  tutulmuşlardır. Ülkemizdeki  mevcut siyasi  partilerimizden de  özellikle   bu  kesimin  yapısal hale  gelen  kronik sorunlarına  çare  üretecek  projeleri  olduğunu  duyanınız oldu mu ,

  Kıymetli  okurlarım.

2004 yılında  komşumuz  Rumlarla   karşılıklı  kapıların açılması  neticesinde de KKTC´de  kazanılan  paraların çok büyük bir bölümü  Güney Kıbrıs’a  akmıştır.

  Bu  nedenle de  2004  öncesi  kıt, kanaat  geçimini  sağlayan küçük  esnafımız  bu  nedenle  olmsuzluklar  zinciri  ile karşılaşmışlardır.

Corona virüsü nedeniyle de iş yerleri kapatılan bu insanlarımıza mevcut hükümetin üvey evlat muamelesinde bulunması anlaşılan bardağın taşmasına neden olmuştur.

O yüzden dün Başbakanlık önüne çadırlar kurulurken , bugün ise Girne ilçemizden sabah saatlerinden başlatılan hak arama yürüyüşü bu akşam saatlerinde “” HÜKÜMET YÜZÜNÜ BİZE DE DÖN “”çadırına ulaşacaktır.

Küçük ölçekli esnaf anlaşılan artık ayağa kalkmıştır.

Diğer yandan da  Türkiye  Cumhuriyeti’nden  ülkemize  çalışmak  amacı ile gelen  kardeşlerimize de  çıkarmış olduğumuz  absürt  yasalarla  onların  tekrardan  ülkelerine  geri  gitmelerine  yol açılmıştır.

Var   olan  işçi    ihtiyacımızı   üçüncü   ülkelerden de   karşıladığımızda  bir    çok   farklı   sorunlar   yumağını da kendi   ellerimizle hazırlamış   oluyoruz. 

Şimdi de kalifiye eleman bulamıyoruz diye dövünüyoruz.

Öngörüsüzlük ve iş bilmezlik ancak bu kadar olur !

Binlerce insanın ahını nasıl taşıyacaksınız ?

Korkarım ki hiç birinizin yatacak yeri olmayacak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu