Kıbrıs

Av Sanıvar: “Müvekkilim pandemi döneminde fuhuşa zorlandı, kabul etmeyince darp edildi”

Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yasa dışı yollardan çocuk düşürme davasında gece kulüpleri ile ilgili çirkin detaylar ortaya çıktı, mahkeme davaya konu olan gece kulübü hakkında soruşturma emri verdi.

Mutluyaka’da faaliyet gösteren bir gece kulübünde konsomatris olarak çalışan ve 5 aylık erkek bebeğe hamile olduğu sırada, çocuk düşürülmesinde etkili hapları içmek suretiyle yasa dışı yollardan hamileliğini sonlandıran 29 yaşındaki Nancy Nwita ile söz konusu hapları temin ettiği Epie Belinga’nın yargı süreci tamamlandı.

Sanık Nwita “Yasa dışı yollardan hamilelik sonlandırma” davasından 45 gün hapis cezasına mahkum edilirken, zanlı Epie Belinga ise “Çocuk düşürmek için ilaç tedarik etme” davasından Mağusa Kaza Mahkemesi’nde yargılanarak 45 gün hapis cezasına mahkum edildi.

Savunma avukatı Ramadan Sanıvar ceza takdiri öncesi yaptığı hitabında, çarpıcı iddialarda bulundu.

Müvekkili Nancy Nwita’nın sosyal medyadan tanıştığı bir kız sayesinde KKTC’ de Antik Gece Kulübü’nde garsonluk ve bulaşıkçılık yapabileceğini öğrenmesi üzerine 26 Şubat 2020 tarihinde KKTC’ye geldiğini, müvekkilinin Antik Gece Kulübü’nde garsonluk ve bulaşıkçılık yapmak yerine konsomatrislik yapmaya, daha sonra da fuhuş yapmaya zorlandığını iddia etti.  İtiraz ettiğinde ise müvekkilinin darp edildiğini ve ayrılmak istediğinde de kendisine sebepsiz yere 17 bin 500 TL borç çıkarıldığını iddia eden Avukat Sanıvar,  ayrılması halinde bu borcun ödenmesi gerektiğinin söylendiğini kaydetti.

Sanıvar, pandemi döneminde iş yeri kapalı olmasına rağmen içeriye gizlice müşteri alındığını ve hastane kontrollerinin yapılmaması nedeniyle sanığın kontrolsüz fuhuş yapmasına zorlandığına dikkat çekti.

Müvekkilinin kendi ülkesinde amcasının tecavüzüne uğrayarak hamile kaldığını, gece kulübünde ise sanığın kendi başının çaresine bakması söylenip kürtaj için götürüldüğü bir kliniğin 20 haftalık gebeliğin 20 bin TL’ye sonlandırılabileceğinin söylenmesi üzerine sanığın mali gücü olmaması nedeni ile söz konusu suça zorlandığını iddia eden avukat Sanıvar, müvekkili sanık Nancy Nchagma Nwita’nın iddiaları doğrultusunda zorla fuhuş ve kadın ticareti ile ilgili Antik Gece Kulübü aleyhine soruşturma açılması yönünde emir verilmesini talep etti.

Mahkeme kararında, olgular ışığında sanık  Nancy Nchagma Nwita’nın çaresiz bir şekilde gece kulübü yetkililerinin insafına bırakıldığına dikkat çekerek, tecavüzde meydana gelen gebelik sonrasında, bir anlamda yasa eliyle doğuma zorlanan kadınların ruh sağlığında ortaya çıkan ağır ruhsal travmalar bilinen bir gerçek olduğuna vurgu yaptı.

Kararı okuyan Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti Başkanı Kıdemli Yargıç Fatma Şenol, sanık hakkındaki kararını açıklamasının ardından “bu safhada sanık avukatının mahkemeye iletmiş olduğu iddiaların Devletin yetkili kurumları ve polis tarafından ciddiyetle ele alınması ve incelenmesi sosyal bir devlet olmanın gerekliliğidir” diyerek, sanığın olay tarihinde çalışmakta olduğu Antik Gece Kulübü sahibi ve veya işletmecisi ve veya yöneticileri hakkında polis tarafından derhal soruşturma başlatılmasına ve bu soruşturmanın neticesini bu günden itibaren iki hafta içerisinde Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi’ne bildirilmesine ayrıca direktif verdi.

AV. SANIVAR’ IN İDDİALARI KAN DONDURDU

Sanık Nancy Nchagma Nwita’nın avukatı Ramadan Sanıvar ceza takdiri öncesi mahkemeye yaptığı hitabı ülkedeki gece kulüpleri ile ilgili gerçekleri sorgulatır türdendi.

Kenya doğumlu  29 yaşında olan sanığın 66 yaşında kalp hastası bir annesi ve kendisinden küçük biri kız olmak üzere 2 kardeşi bulunduğunu, 2019 yılında babasının vefatından sonra maddi sıkıntılar içerisinde boğuşmak zorunda kaldığını söyleyen Sanıvar, sanığın babasının ölümünden sonra aileye destek olmak amacıyla amcasının aileyi yanına aldığını, ancak ilerleyen zamanda amcasının müvekkiline zorla tecavüz ettiğini, ülkesinde  polisin durumdan haberdar edilerek amcanın tutuklandığını açıkladı.

Müvekkilinin iş bulma konusunda çare aramak zorunda kaldığını söyleyen Sanıvar, sosyal medyadan tanıştığı bir kız sayesinde KKTC’ de Antik Gece Kulübü’nde garsonluk ve bulaşıkçılık yapabileceğini öğrenip 26 Şubat 2020 tarihinde KKTC’ye gelen müvekkilinin Antik Gece Kulübü’nde garsonluk ve bulaşıkçılık yapmak yerine konsomatrislik yapmaya, daha sonra da fuhuş yapmaya zorlandığını iddia etti.

İtiraz ettiği zaman darp edildiğini ve ayrılmak istediğinde ise sebepsiz yere 17 bin 500 TL borç çıkarıldığı ve bu borcun ödenmesi gerektiğinin söylendiğini aktaran Sanıvar, bu konu ile ilgili yardım istemek maksadıyla müvekkilinin “155 polis imdat” hattını aradığını ancak dilimizi bilmemesi nedeniyle kendisini ifade edemediğini aktardı. Sanıvar, müvekkilinin içerisine düştüğü müşkül duruma katlanmak zorunda kaldığına dikkat çekti.

PANDEMİ DÖNEMİNDE GİZLİCE FUHUŞ YAPTIRILDI

Avukat Sanıvar, pandemi döneminde iş yerinin kapalı olmasına rağmen içeriye gizlice müşteri alındığını ve hastane kontrollerinin yapılmaması nedeniyle sanığın kontrolsüz fuhuş yapmasına zorlandığını iddia etti.

Sanıvar, sanığın bu süre içerisinde sırt ve karın ağrılarının artmasına rağmen doktora götürülmediğini iddia ederken, sanığın bir garson vasıtasıyla eczaneden tedarik ettirdiği hamilelik testi ile test yaptığın, hamile olduğunu öğrendiğini ve bu durumdan gece kulübü yetkililerini haberdar ettiğini söyledi.

20 HAFTALIK BEBEĞİN KÜRTAJI İÇİN 20 BİN TL TALEP EDİLDİ

Sanıvar yetkililerin kürtaj olması için sanığı bir kliniğe götürdüklerini belirtti. Kürtaj için özel bir kliniğe götürülen sanığın yapılan muayenesinde karnında taşıdığı bebeğin 20 haftalık siyahi bir erken çocuğu olduğunun belirlenmesi üzerine kürtaj karşılığı 20 bin TL talep edildiğini kaydeden Sanıvar, gece kulübü yetkililerinin karşı çıktığını söyledi.

Gece kulübü yetkililerinin hamileliğin KKTC’ye gelmeden önce amcasının tecavüzü sonucu oluştuğunu iddia edip “ kendi yolunu kendin bul” diyerek kürtaj olması yönünde sanığa baskı kurduklarını söyleyen Sanıvar, önceleri kürtajı düşünen ancak karşılayacak mali gücü olmayan sanığın hamileliğin de amcasının tecavüzü sonucu vuku bulmasını göz önünde tuttuktan sonra düşürme kararı aldığına vurgu yaptı.

Sanığın, kız arkadaşının da yardımı ile 1050 TL karşılığında tedarik ettiği hamileliği sonlandırmada etkili 2 adet hapı içmek suretiyle hamileliğini sonlandırdığını söyleyen Sanıvar, kadın ticareti ve zorla fuhuşun gece kulüplerinde gizlenen bir gerçek olduğunu ve bu konunun ülke açısından insanlık ayıbı ve utanç teşkil ettiğini ifade etti. Sanıvar, devletin gece kulüplerini denetlemesi, olumsuzlukların tespiti halinde derhal kapatılmasını ve yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini ifade etti.

Sanıvar, müvekkili sanık Nancy Nchagma Nwita’nın iddiaları doğrultusunda zorla fuhuş ve kadın ticareti ile ilgili Antik Gece Kulübü aleyhine soruşturma açılmasını yönünde emir verilmesini talep etti.

ANTİK GECE KULÜBÜ YÖNETİCİLERİNE SORUŞTURMA EMRİ

Sanığı aleyhine getirilen davalardan suçlu bulduklarını belirten Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti Başkanı Fatma Şenol, sanık aleyhine getirilen davanın 7 yıla kadar hapislik cezası bulunduğunu açıkladı.

Şenol, olgulara bakıldığında ise yaklaşık 5 aylık olan hamileliğin yasanın ortaya koyduğu şartlar dışında sonlandırıldığının görüldüğüne dikkat çekti.

Sanığın KKTC dışında, giriş tarihinden önce amcası tarafından tecavüze uğradığının anlaşılmakta olduğunu belirten Şenol, “dilini bilmediği bir ülkede hamile olduğunu fark eden sanığın gece kulübü yöneticilerinin tutumu sonucu yalnız başına kalmış olması ve kendisine kendi başının çaresine bakmasını söylemek suretiyle bir anlamda sanığı bu suça teşvik etmişlerdir” dedi.

Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti Başkanı Kıdemli Yargıç Fatma Şenol sanığın tutuklu bulunduğu süre ve lehindeki tüm unsurların göz önünde tutulduktan sonra sanığa mahkûm olduğu davadan 45 gün hapis cezasına mahkum edildiğini açıkladı.

Başkan Şenol, kararı açıklanmasının ardından sanığın olay tarihinde çalışmakta olduğu Antik gece kulübü sahibi ve veya işletmecisi ve veya yöneticileri hakkında polis tarafından derhal soruşturma başlatılmasına ve bu soruşturmanın neticesini bu günden itibaren iki hafta içerisinde Mağusa Ağır Ceza Mahkemesine bildirilmesine ayrıca direktif verdi.

Çocuk düşürmeye yardımcı olan Kamerun uyruklu Epie Eleh Belinga ise ayni gün Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde yargılanarak 45 gün hapis cezasına mahkum edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu