Yaşam

Bakanlar Kurulu kararları açıklandı

Olağan olarak ülkemize giriş hakkı bulunan herkesin vatandaş olsun veya olmasın fark etmez 3 farklı kategori ülke yaratıldı.

Bakanlar Kurulu bugün Başbakan Ersin Tatar’ın başkanlığı’nda toplandı.

Cumhuriyet Meclisi’nde gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısı yaklaşık 5 saat sürdü.

Toplantı sonrasında alınan kararları Bakanlar Kurulu Sözcüsü Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay yaptı.
Özersay,Bakanlar Kurulu’nda 1 Temmuz da ülkeye gelecek turistlerle ilgili önemli kararlar alındığını ifade edererek, 1 Temmuz’da KKTC’ye gelecek kişiler için üç ayrı kategori belirlendiğini anlattı
“1 Temmuz’da ülke gelecek olan tüm yolcuların birinci kategorü olan A kategorisi ile ki bu ülkeler, Malta Bulgaristan, Norveç, Yunanistan, Danimarka, Litvanya’dan gelecek yolcuların 72 saat içersinde yapılmış ve negatif çıkan PCR testi olması halinde giriş yapabilecek” diyen Özersay, ikinci kategori ise İsviçre, Polonya, Hirvatistanın da bulunduğu B kategorisinde bulunan ülkelerden ise çifte PCR testi denilen bir yöntemin uygulanacağını, ülkeye girmezden önce yeniden 72 saat geçmemiş bir PCR testi yapılıp negatif olması halinde alınacağını ve ülkeye gelişinde de kendisinden PCR testi yapılacağını bu testin negatif çıkması halinde tatiline imkan verileceğini aksi halde karantinaya alınacağını söyledi.
C kataforisinin ise yüksek risk grubundaki ülkeler olduğunu açıklayan Özersay, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Birleşik Krallık, İran’dan gelecek yolcuların gelmezden önce PCR testi yapması gerektiğini ve ülkeye geldikten sonra da kendilerinin ödeyeceği 14 gün karantina da kalmayı kabul etmesi halinde ülkeye gelebileceğini açıkladı.
Özersay, bu ülkelerin Dünya sağlık örgütünün belirlediği kriterler çerçevesinde haftalık olarak yeniden gözden geçirileceğini de söyledi.
Bir takım istisnaların da söz konusu olacağını dile getiren Özersay, 1 Temmuz’dan itibaren Güney Kıbrıs’ta yaşayan Rumlar Kuzey’e ilk geçilerinde 72 saat öncesinde yapılmış PCR testi ile geçebileceğini sonraki geçişlerde ise tesadüfü test yönetmi ile yapılacağını belirtti.

Kudret Özersay, 22 Haziran tarihinden itibaren Güney’de çalışan vatandaşların ve ülkede yaşayan maronitler, Pile’deki Kıbrıslı Türkler ile Karpaz’daki Rumların da ilk geçişlerinde 72 saat öncesinde yapılmış PCR testi yapılması halinde Güney’e geçebileceğini ve 24 saat içerisinde Kuzey Kıbrıs’a dönmesi gerektiğini söyledi.
Özersay, 8 Haziran’nda dünyaya açılan Rumların 14 gün takip edileceğini ve vakalarda artış görülmemes halinde bu kararların uygulanacağını kaydetti.
15 Haziran’dan itibaren 1 Temmuz’a kadar ülkeye öğrenci olarak geleceklerin karantinaya gireceğini ve testlerinin yapılacağını test sonuçlarının negatif çıkması halinde kampüse geçip kampüs içerisinde kalacaklarını, öğrencilerden herhangi bri karantina ücretinin alınmayacağını belirten Özersay, öğrencilerin denetiminin Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığının yapacağını ifade etti.
Ankara ve İstanbul’dan 16 Haziran’da Salı günü KKTC’ye iki charter uçuş düzenleneceğini ifade eden Özersay, gelecek kişilerin 1 Temmuz öncesi olması nedeniyle karantinaya gireceğini açıkladı.

Özersay, Maskenin de önemli olduğunu ve her zaman maske takılmasının şart olduğunu kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu