Dünya

BM: Libya’da seçimler zamanında yapılmazsa ülke daha fazla çatışmaya sürüklenecek

Birleşmiş Milletler Libya Özel Temsilciliğinden istifa ettiğini açıklayan Jan Kubis, ülkede seçimlerin 24 Aralık’ta yapılmaması durumunda Libya’nın daha fazla bölünme ve çatışmalara sürükleneceği uyarısında bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilciliğinden istifa ettiğini açıklayan Jan Kubis,,BM Güvenlik Konseyine brifinginde, istifa kararının ardından seçimlere kadar görevini sürdürmeyi teklif ettiğini ancak BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in kendisinden 10 Aralık’a kadar görevde kalmasını istediğini söyledi.

Libya’daki siyasi iklimin 24 Aralık’ta yapılması planlanan başkanlık seçimleri öncesi son derece gergin olduğunu vurgulayan Kubis, tüm taraflara ve adaylara siyasi rakiplerine saygı duyma ve seçim sonuçlarını kabul etme çağrısında bulundu.

“Seçimler 24 Aralık’ta yapılmazsa durum daha da kötüye gidecek”

Kubis, 24 Aralık seçimlerinin yapılmaması durumunda ise Libya’da durumun daha kötüye gideceği, ülkenin daha fazla bölünme ve çatışmalara sürükleneceği uyarısı yaptı.

Yüksek profilli bazı isimlerin başkan adaylığının uygun olup olmadığı endişelerinin de ülkede gerginliği artırdığını ifade eden Kubis, “Sürece ve bazı başkan adaylarına itirazlarda son söz yargıya ait. Yargı kararına saygı duyulmalı.” dedi.

“Libyalılar UCM ile iş birliği yapmalı”

ABD’nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Jeffrey DeLaurentis ise Libya’daki seçim sürecini baltalamayan çalışan kim olursa olsun yaptırım uygulanmasını teklif etti.

Konsey’in geçici üyelerinden Norveç’in BM Daimi Temsilcisi Mona Juul ise BM Güvenlik Konseyi öncesi, savaş suçları iddiasıyla Uluslararası Ceza Mahkemesince (UCM) aranan Libya’nın devrik lideri Muammer Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam Kaddafi’nin başkan adayı olup olmaması ile ilgili bir soruya, Libyalıların UCM ile iş birliği yapması gerektiğini ve Kaddafi’nin UCM’ye teslim edilmeli yanıtını verdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu