Dünya

Burkina Faso’da internete erişim 96 saatliğine engellendi

Burkina Faso’da son hafta yaşanan terör saldırılarının ardından, hükümet cumartesi gününden bu yana mobil internete erişimi engellediğini doğruladı.

Burkina Faso İletişim Bakanı Ousseni Tamboura yaptığı açıklamada son günlerde yaşanan güvenlik sorunlarından dolayı, hükümetin cumartesi günü mobil internete erişimi 96 saatliğine engelleme kararı aldığını açıkladı.

Tamboura, internet kesintisinden sabit internetin etkilemediğini, erişim engelinin sadece mobil internet için uygulandığı  bilgisini verdi.

3 günlük yas ilan edilmişti

Burkina Faso’nun Sahel bölgesinde geçen hafta düzenlenen terör saldırılarında 53 kişi hayatını kaybetmiş, sonrasında 3 günlük yas ilan edilmişti.

Komşu ülke Mali’deki El Kaide ve DEAŞ bağlantılı terörist gruplar, 2015’ten bu yana Burkina Faso’nun kuzey ve doğusunda sık sık saldırı düzenliyor.

17 bin 500 kişi ülkeyi terk etti

Burkina Faso, Sahel’deki diğer komşusu Nijer ile ortak askeri operasyonlar düzenlese de Mali’de konuşlu terörist grupların gücünü zayıflatamıyor.

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, yılbaşından bu yana 17 bin 500 kişi güvenlik sebebiyle ülkeyi terk etmek zorunda kaldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu