Kıbrıs

Cumhurbaşkanı Akıncı, Bilişim Suçları Yasası’nı onayladı

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi’nin hazırlayıp 30 Haziran 2020’de kabul ederek onayına sunduğu Bilişim Suçları Yasası’nı imzaladı.

Bilişim suçlarıyla mücadelenin bütün dünyanın odaklandığı bir konu olduğunu ve bu alana ilişkin çeşitli ulusal ve uluslararası düzenlemeler söz konusu olduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle dedi:

“Regülasyon ihtiyacını istismar ederek düşünce ve ifade özgürlüğünü kısıtlama yönüne giden ülkeler olduğu gibi, demokratik hakları korumaya özen gösteren ülkeler de vardır. Bizlerin mevzuatımızı düzenlerken demokratik ve özgürlükçü yaklaşımları örnek almamız şarttır. Ayrıca yasaların uygulanması sırasında da özgürlüklere saygı ilkesinden sapmamak esas olmalıdır. Bu düşüncelerle yeni yürürlüğe giren Bilişim Suçları Yasasının başarıya ulaşabilmesi için sadece yurttaşlara değil yasayı uygulayacak makamlara da ciddi sorumluluklar düştüğünü anımsatarak, düzenlemenin daha temiz ve daha özgür bir bilgi ve iletişim ortamı oluşmasına hizmet etmesini dilerim.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu