Kıbrıs

Dananın kuyruğu bugün kopuyor

ÜSTEL İLE ÖZERSAY GÖRÜŞTÜ…

Hükümet ortakları UBP ile HP, zor günlerden geçiyor. Ortaklar arasındaki ilişki, ‘özel uçak’ kriziyle derinden sarsıldı. Heyetin ülkemize kumar ve eğlence için geldiği, Mağusa’ya gittiği, bir kuyumcudan alış veriş yaptığı öğrenildi. Heyetle ilgili söylenenler ile uygulamadaki farklılık sadece HP kanadını değil, Başbakan Tatar’ı da rahatsız etti.

Bu olayda hedef olarak görülen Turizm Bakanı Ünal Üstel’in ise dün sabah Başbakan Yardımcısı Özersay’a giderek, durumu izah ettiği öğrenildi. Tatar, Özersay’la dünkü Bakanlar Kurulu toplantısı dahil 9 saat iletişim halinde oldu. HP’li bakanlar, dün Bakanlar Kurulu toplantısında Bakan Üstel’in istifasını talep etmedi ancak Başbakan Tatar’dan uygun adımı atmasını istedi.

TATAR: BEN BUNU TAŞIYAMAM…

Çeşitli kaynaklardan edindiği bilgiye göre, bu kriz UBP içinde bölünmelere neden oldu. İddiaya göre, UBP’li vekillerin bir kısmı “hatalı davranan bir kişiyi kabinede tutmamalıyız” derken; aralarında bakanların da olduğu diğer kısmı “HP’nin isteğine göre politika geliştirmemeliyiz” görüşünü ortaya koydu. UBP içindeki fikir ayrılığı ise Başbakan Tatar’ı zora soktu. Tatar’ın vereceği karar, HP’nin de tavrını netleştirecek. Tatar’ın yakın çevresine, “Adımı kirletmemeleri bana bunu yapmamaları gerekirdi, ben bunu taşıyamam” şeklinde serzenişte bulunduğu öğrenildi.

Güvenilir kaynaklarımız, Tatar’ın Bakan Üstel’i görevden alma kararı vermesi halinde, UBP kanadında kabinede başka değişikliklerin olabileceği sinyalini de verdi.

   Ercan Havalimanı’ndan özel uçakla ülkemize gelen heyetin, karantina koşullarına tabi tutulmamasıyla hükümet ortakları arasında başlattığı krizin bilinmezliği derinleşiyor.    Heyetin ülkemize geliş nedeninin açıklandığı gibi yatırım olmadığı, tamamen kumar ve eğlence için ülkemizde bulundukları görüşü ağırlık kazandı.  

edinilen bilgiye göre, heyet Mağusa’ya gitti, bir kuyumcudan da alışveriş yaptı.    Bu durumun netleşmesi hem Başbakan Ersin Tatar’ı hem de Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay’ın tepkisine neden oldu. Tatar ile Özersay’ın kendilerine söylenenler ile uygulamanın alakasının olmamasına öfkelendiği öğrenildi.  

  Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda da gündem olan muhalefet milletvekillerinin soru ve eleştiri yağmuruna tuttuğu hükümetten gelen farklı ve çelişkili açıklamalar, herkesin kafasını daha da karıştırdı, hükümet ortakları Ulusal Birlik Partisi (UBP) ile Halkın Partisi’nin (HP) arasını açtı.  

HP milletvekili, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın meclisteki konuşmasında “Soru işaretleri benim açımdan ortadan kalkmadı. Bakanlar Kurulu’nda bize Lapta ile ilgili olduğu söylendi. Teminatı yenilemek üzere gelindiği söylenmedi. Müteahhitler Birliği ile bağlantısı olduğunu yeni öğrendim” açıklaması ilgi çekti, atılan adımdan Özersay’ın haberi olmadığı mesajı alındı.    Öte yandan aynı toplantıda Başbakan Ersin Tatar’ın da, özel uçakla KKTC’ye gelen kişilerin karantina şartlarını suiistimal edip etmediği konusunda polisten araştırma talep ettiğini ve şüpheleri olduğunu söylemesi de kafalarda soru işaretleri doğurdu.    Hükümet ortakları arasında ‘krize’ neden olan konu, dün Bakanlar Kurulu toplantısının ana gündem maddesi oldu.   

Toplantı öncesinde ve sonrasında basına herhangi bir açıklama yapılmaması ise, kapalı kapılar ardında hükümet ortaklarının konuyla ilgili tavrının ne olduğu merak uyandırdı. Bakan Üstel, Özersay’a gitti    Krizin sebebi olarak görülen Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel’in dün sabah sabah Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay’ın yanına gittiği, durum hakkında bilgi verdiği öğrenildi.    Baş başa gerçekleşen görüşmede, iki tarafın da görüşlerini ortaya koyduğu bildirildi.   .   

Ortaklar, Bakanlar Kurulu toplantısı dahil yaklaşık 9 saat iletişimde kaldı, gerek yazışarak gerekse telefonda görüşerek konuyu derinlemesine değerlendirdi. HP, istifa istemedi; Tatar’dan tavır istedi    Kaynaklarımız, Bakanlar Kurulu toplantısının hararetli geçtiğini, tartışmaların odak noktası olan Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel’in ise sessizliğini koruyarak, tartışmaları sadece dinlediğini belirtti.   

HP’li bakanların tavrının, ülke gündemini sarsan bu konunun hükümet üzerinde yarattığı “itibar zedelenmesinin” nasıl telafi edileceği olduğu öğrenildi.    HP kanadının toplantıda Bakan Üstel’in istifasını istemediği ancak Başbakan Tatar’dan duruma uygun bir adım atmasını istediği bildirildi.    HP’li 3 bakanın, Tatar’ın bir adım atmaması halinde gerekeni kendilerinin yapacağı yönünde bir karar ürettiği; hatta 3 bakanın Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası görüşüp, alınacak her türlü karara hazır olunduğu görüşünü teyit ettiği belirtildi.    Başbakan Yardımcısı Özersay’ın “Bunca bilgiden sonra hiçbir şey olmamış gibi perşembe günü meclise gidip, giremem” dediği öğrenildi.

   UBP’nin içinde “görüş ayrılığı var” iddiası    Halkın Partisi’nin bu aşamada henüz ne yapacağı netlik kazanmadı. UBP’nin tavrına göre hareket etmeyi tercih eden HP kanadı, şu an süreci beklemeye aldı.    Güvenilir kaynaklardan edindiğimiz bilgiye göre, bu kriz UBP içinde de bölünmelere neden oldu.    İddiaya göre, bir kısım UBP’li “hatalı davranan bir kişiyi kabinede tutmamalıyız” düşüncesini dile getirirken, aralarında bakan da olan diğer kısım Aytaç Çaluda ve Hüseyin Özgürgün örneklerini vererek “HP’nin isteğine göre politika geliştirmemeliyiz” görüşünü ortaya koydu.  

  UBP içindeki fikir ayrılığı şu an en çok Başbakan Ersin Tatar’ı zora soktu. Tatar’ın tavrının ne olacağı, nasıl bir karar alacağı merakla bekleniyor.    Tatar’ın yakın çevresine “Adımı kirletmemeleri bana bunu yapmamaları gerekirdi” diyerek serzenişte bulunduğu öğrenildi.    Tatar’ın Bakan Üstel’i görevden alma kararının UBP kanadından kabinede başka isimlerin de değişebileceği olasılığını gündeme getirdi.

Akıncı ile Tatar,  bugün görüşecek  

  Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da bugün Başbakan Ersin Tatar’ı kabul edecek.    Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, kabul saat 09.30’da gerçekleşecek. Toplantının gündeminin ne olduğu bilinmiyor ancak özel uçak krizinin de görüşülebileceği gelen bilgiler arasında. UBP MYK bugün toplanıyor

   Ulusal Birlik Partisi (UBP) Merkez Yönetim Kurulu, son siyasal gelişmelerle, Cumhurbaşkanlığı seçim sürecini görüşmek üzere bugün toplanacak.    UBP Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Lefkoşa Atatürk Meydanı’ndaki binada gerçekleştirilecek toplantı saat 14.00’te başlayacak.    MYK’da hükümet ortağıyla yaşanan sorunların da gündeme gelmesi bekleniyor.   TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu,  Dışişleri Bakanı Özersay’la  telefonda görüştü     

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ile telefon görüşmesi yaptı.    Diplomatik kaynaklar, Çavuşoğlu ve Özersay’ın telefonda görüştüğünü bildirdi ancak görüşmenin içeriğine dair bilgi paylaşılmadı.l

Kaynak : Kıbrıs Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu