Kıbrıs

Dede’yi, Ozan, Onur ve Simge öldürdü

“VİCDANIM RAHAT, BEN ÖLDÜRMEDİM”…

Nidai Şanlı, Kennediy Taomwabwa Dede ile ne kaldığı apartman dairesinde, ne de öldürüldüğü Çanakkale Göledi’nde temasının olmadığını iddia etti ve Nijeryalı genci, diğer sanıklardan Ozan Körkurt, Onur Körkurt ve Simge Dağdur’un öldürdüğünü öne sürdü. Şanlı, suçsuzluğunu ispatlamak için kaçtığı Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye geri döndüğünü savundu.

   Nijeryalı üniversite öğrencisi Kennedy Taomwabwa Dede’nin Ocak 2018 tarihinde Gazimağusa’da kaldığı apartman dairesinden dövülerek kaçırılması ve Çanakkale Göledi’nde yine dövülerek öldürülmesiyle ilgili cinayet davası, Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşülmeye devam ediyor.

Bir önceki celsede, tanık kürsüsüne çıkarak yeminli şahadet veren davanın bir numaralı sanığı olan Nidai Şanlı dünkü celsede de davanın diğer sanıkların avukatları tarafından sorgulandı. Şanlı, yeminli şahadetinde olduğu gibi dünkü celsede de cinayeti kendisinin değil, sanıklar Ozan Körkurt, Onur Körkurt ve Simge Dağdur’un işlediğini öne sürdü. Şanlı, Dede ile ne kaldığı apartmanda ne de öldürüldüğü Çanakkale Göledi’nde kendisinin hiç temasının olmadığı iddiasını yineledi.    Fatma Şenol’un başkanlığında Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu ve Yargıç Hazan Aksun’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davayı İddia Makamı Başsavcılık adına Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz yürütüyor.  

  Nidai Şanlı, Ozan Körkurt, Onur Körkurt, Simge Dağdur ve Zekeriya Kurucu’nun sanık olduğu davanın dünkü celsesinde Nidai Şanlı, savunma avukatlarının sorularını yanıtladı ve sürekli olarak “vicdanım rahat, Dede’yi ben öldürmedim” dedi.    Aleyhindeki suçlamaları reddederek, olay sonrası paniğe kapılıp yasal olarak geçtiği Güney Kıbrıs’tan, yurt dışına kaçmak yerine, KKTC’ye, mahkemeye doğruları anlatmak için döndüğünü söyleyen Nidai Şanlı, Dede’ye Onur, Ozan ve Simge’nin teması olduğunu yineledi.   

Nidai Şanlı, avukat İbrahim Demirtaş’ın parasız kalıp zorluk çektiği için, diğer sanıklardan öç alıp, çamur atmak amacıyla Güney Kıbrıs’tan geri döndüğü yönündeki iddiasına cevaben, “Olayı ben yaşadım. Ömür boyu, ülkemden, ailemden ve çocuklarımdan uzak kalmamak için geldim. Gerçekleri anlatmak için geldim. Simge, fotoğraflarda da görülen taşı, Dede’nin kafasına iki kez vurdu. Ben bağırınca üçüncüyü vurmaktan vazgeçip, ayaklarına doğru fırlattı. Simge, Onur ile kol kola girip Dede’ye tekme attılar. Dede’nin ölümüne sebep oldular” dedi.    Demirtaş, Şanlı’ya, suça meyilli bir kimse olduğu iddiasında bulunduktan sonra, söylediklerinin kurgudan ibaret olduğunu ileri sürerken, sanık tüm iddiaları reddetti.    Heyet, huzurundaki davayı, kaldığı yerden devam etmek üzere bugüne tehir etti.

Kaynak haber : Sedef BOŞNAK

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu