Kıbrıs

Denktaş: Mevcut düzen devam edemez

“Bu noktada bana güvenmenizi bekliyorum. 30 yıldır siyasetin içerisindeyim. Bu yıllar içerisinde kapımdan içeri giren kimsenin parti rozetine bakarak iş yapmadım. Hakkı ise talep ettiği şey vermeye çalıştım.”

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Serdar Denkaş, hedefsizlik ve belirsizliğin toplumu bugünkü kaosun içerisine getirdiğini belirterek sürekli çatışma alanı oluşturup siyasi rant elde etmeye çalışmakla bir yere varılamayacağını söyledi.

Denktaş seçim çalışmaları kapsamında İskele ilçesine bağlı köylerde gezilerini sürdürürken Yedikonuk’ta vatandaşlara hitap ederek adaylık vizyonunu anlattı, soruları yanıtladı ve anayasa referandumunda evet oyu vermelerini istedi.

Denktaş, 5 yıl sonra düşündüğü adaylığı ülkenin içinde bulunduğu dağınıklığı gördüğü ve yönetme becerisinden uzak bir hükümet ile pandemi döneminin geçirilmesinden dolayı seçim yarışına girdiğini kaydetti.

Kıbrıs sorununda tıkanmış ve hiçbir yere varmayan iki toplumlu iki kesimli federasyon tezinden kurtulmanın ve “buna mahkumuz” anlayışından uzaklaşılması gerektiğini kaydeden Denktaş, Rum Yönetiminin Kıbrıslı Türklerle bir şey paylaşmak istemediğinin görüldüğünü belirtti ve “Demek ki yeni bir şeyler denemek lazım” dedi.

Seçimin partilerin gücü ile alakalı olmadığını ifade eden Denktaş, vatandaşın oy verirken bu hassasiyeti göstermesi gerektiğini bu seçimin bir parti seçimi olmadığını bilmesi ve adayların bilgi , birikim ve yönetme becerisine göre tercihlerini yapmaları gerektiğini kaydetti.

Denktaş: “Bu noktada bana güvenmenizi bekliyorum. 30 yıldır siyasetin içerisindeyim. Bu yıllar içerisinde kapımdan içeri giren kimsenin parti rozetine bakarak iş yapmadım. Hakkı ise talep ettiği şey vermeye çalıştım. Herkesi memnun etmemiş olabilirim. Ama bu uğraşı ortaya koyduğuma inanıyorum” dedi.

“YENİ BİR ŞEYLER DENEMEK GEREKİYOR”

Ülkede yeni bir şeyler denemek gerektiğini belirten Denktaş, mevcut düzenin devam edemeyeceğinin özellikle pandemi döneminde net bir şekilde ortaya çıktığını kaydetti.

Şimdi eski normalden yeni normale geçerken eski alışkanlıkları geride bırakmak gerektiğine değinen Denktaş, Kıbrıs sorununun bunlardan birisi olduğunu ancak en önemlisi içte yaşanan sıkıntılar olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı ile hükümetin rol kapma yarışına girdiğini gördüklerine vurgu yapan Denktaş, toplumun her kesiminden gelen seslere kulak tıkayarak ciddi bir istişare kurulmadığını belirtti.

Bu dönemde yapılan en büyük hatalardan birinin de vatandaşlar arasında ayrışmaya varacak hadiselerin yaratılması olduğuna işaret eden Denktaş, vatandaşlık bilincinin yerleştiği yeni bir döneme girmek gerektiğini söyledi.

“BİRİMİZ OLMAZSA DİĞERİMİZ DE OLMAZ”

Denktaş, kendine güvendiğini belirterek önce iç dağınıklığı toparlayıp, kesimleri birbirleri ile buluşturmayı gerçekleştireceğini ifade ederek “Birimiz olmazsa diğerimiz de olmaz” anlayışının hakim kılınması için uğraş vereceğini belirtti.

İç dağınıklığın toparlanmasının ardından Türkiye ile istişare içerisinde yeni bir hedef noktasında uzlaşıya varılması gerektiğini belirten Denktaş şunları kaydetti:

“Hedefsizlik ve belirsizlik bizleri bizleri bugünkü kaosun içerisine getirdi. Müştereken yeni hedefi koyalım. Burada yaşayan insanlar olarak o hedefe doğru atılacak adımları daha iyi bilebiliriz. Türkiye ile konuşarak onların da desteğini alarak hareket etmeliyiz. Aksi takdirde ne her söylenene evet diyerek bir yere varabiliriz ne de kavga ederek… Sayın Akıncı maalesef bunu yapıyor. Sürekli Türkiye ile bir çatışma alanı yaratarak bundan bir siyasi rant elde etmeye çalışıyor. Bu doğru bir yaklaşım değil. Çünkü bunu siyaseten kullanmak istiyor Sayın Akıncı. Bu izni kendisine vermeyelim”

“HÜKÜMET ÜYELERİNİN TEK DERDİ SEÇİM”

Hükümet üyelerinin aslında bu dönemde salgın sonrası ortaya çıkan sağlık başta olmak üzere ekonomik sorunlara da eğilmesi gerektiğini söyleyen Denktaş, bakıldığında hükümeti oluşturan parti liderlerinin tek derdinin seçim olduğunun görüldüğünü vurguladı.

Okulların online eğitimden sonra açılacağının duyurulmasına karşın nasıl açılacağı konusunda belirsizliğin sürdüğüne işaret eden Denktaş, insanların sağlık sorunları ve ekonomik sorunlar ile uğraşırken hükümeti bunun farkında olmayarak sürekli bir didişme içerisinde olduğunu dile getirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu