Kıbrıs

Çelikden: “Siyasete olan güven kaybını tersine çevirmek, sandık iradesiyle mümkün”

Çelikden: “Siyasete olan güven kaybını haklı buluyorum ama bunu tersine çevirmek boykotla değil ancak sandık iradesiyle mümkündür.”

DP Girne Milletvekili adayı Hande Kayasal Çelikden, Kulis Kıbrıs’ta Ulaş Barış’ın sorularını yanıtladı ve seçim çalışmalarını anlattı.

Toplumda seçimlere yönelik yaşanan kararsızlığın karma oylarda bir artış eğilimi yarattığını ve bu konudaki fikirleri sorulan Çelikden, karma oyun herkesin hakkı olduğunu bu konuda gelecek seçimler için belirli demoktarik düzenlemeler yapılabileceğini ancak mevcut durumda tanınan hakları kullanmada vatandaşların özgür olduğunu vurguladı. Çelikden, seçim için uygun bir dönem olmasada artık çok az bir zamanın kaldığını, sandık görevlileri, seçmenler ve parti örgütlerinin sağlıklı bir şekilde sandığa gidebilmeleri için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

İnsanların siyasilere olan güven kaybından dolayı boykot söyleminin toplumda dillendirildiğini ifade eden Çelikden, maalesef sürekli değişen hükümetlerin bu güven kaybını beslediğini den en fazla 15 ay gidebilen hükümetlerle hedefe ulaşmanın mümkün olmadığını, düzgün sürdürülebilir hükümetlerle yola devam edebilmemiz için boykot yerine sandık iradesinin şart olduğunu söyledi.

Ekonomik sıkıntıların yoğun olarak hissedildiği, Covid sürecinin aşılamadığı bu dönemde istikrarlı hükümetlere ihtiyaçları olduğunu, gençlerimize göç etmek istemeyecekleri bir ülke sunabilmek için Demokrat Parti’nin bir çok proje geliştirdiğinden bahseden Çelikden, geçmişte imkanları ölçüsünde topluma büyük faydalar sağlayan projeler gerçekleştirdiklerini, bu adımların gelecekte yapacaklarının teminatı olduğunu belirtti.

Bir Girneli olarak limanın bugünkü halinden büyük üzüntü duyduğunu belirten DP Girne Milletvekili adayı Hande Kayasal Çelikden, Turizm Bakanlığı dönemlerinde DP Başkanı Fikri Ataoğlu’nun bu konuya büyük ilgi gösterdiğini, iktidarlarında bölge esnafının sorunlarını çözecek adımlar atacaklarınının altını çizdi.

Asgari ücretin son haline gelmesinde ve belirlenen rakamdan geri dönülmemesinin partilerinin dik duruşunun sonucu olduğunu ifade eden Çelikden, çok büyük bir ekonomik kriz yaşanmakta olduğunu, temel yaşam giderlerinin pahalılaştığını ve alım gücünü daha fazla düşürmemek adına yapılması gerekeni yaptıklarını kaydetti.

Euro’ya geçiş konusunda çalışma yapılmasının şartlara ve sürece baklı olduğunu belirten Çelikden, “olmaz” diyemeyeceğini ama bunun sadece kendi iradelerine bağlı bir konu olmadığını anlattı.

Türkiye ile ilişkilerin 1974 sonrası hep çok güçlü olduğunu söyleyen Çelikden, son dönemde çıkan seçime müdahale dedikodularının gerçeği yansıtmadığını, Faiz Sucuoğlu’nun Türkiye temasları üzerinden yapılan spekülasyonların temelsiz olduğunu, iki ülkenin siyasi temasta bulunmasının hangi dönemde yapılırsa yapılsın doğal olduğunu ifade etti.

1992’de kurulduğumuz günden beridir Kıbrıs Sorunu’na yönelik iki devletli çözümü savunduklarını ifade eden Çelikden, federasyon temelli arayışların bir yere varamayacağının defalarca kanıtlandığını, Kıbrıs Türkleri’nin Türk Askeri’nin garantisi altında, ayrı bir devlet olarak  yaşamasının daha doğru bir yol olduğunu vurguladı.

Seçimlerde kırgınlıkları ve küskünlükleri bir kenara bırakıp sandığa gitmenin büyük önem taşıdığını söyleyen Çelikden, yaşanan sıkıntıların ancak sandık iradesinin düzgün bir şekilde ortaya konmasıyla aşılabileceğini ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu