Kıbrıs

Düğünlerde kurallara uyulmuyor, maskeyi takan yok

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin ürettiği acil ek kararlar çerçevesinde aldığı ek kararları denetleyen olmadığı gibi, düğünlerde kararlara uyan da yok.

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi geçtiğimiz günlerde artan vaka sayısı nedeni ile ürettiği acil ek kararlar çerçevesinde hem metrekareye göre kişi sınırlandırması hem de düğünlerle ilgili ek kararlar üreterek düğünlerde maske takma zorunluluğu kararı üretti.

Yerel bulaşın artmasıyla 22 Ağustos’ta “acil” olarak toplanan komite, düğünler ve benzeri organizasyonlarda uyulması gereken kurallara dair ayrıca 22 maddelik bir de “kılavuz” yayımladı.

Resmi Gazete’de de yayımlanmasının ardından yürürlüğe giren kararları denetleyici mekanizmanın olmamasının yanında düğünlerde maske, sosyal mesafe ve ateş ölçümü kararlarına uyan da yok.

Kıbrıs Postası Mağusa bölgesinde son dönemlerde rağbette olan kumsal düğünü ve salon düğünlerinde gözlem yaptı.

Komite kararlarını denetleme mekanizmasının olmadığı gibi, kararlara uyulmadığı da gözlemlendi.

Mağusa bölgesinde hafta sonu Bedis Plajı’nda düzenlenen kumsal düğününde ne sosyal mesafeye, ne düğünlerde maske zorunluluğu kararına uyulduğu gözlemlendi.

Aynı şekilde Anıt Gazinosu’nda düzenlenen salon düğününde de benzer şekilde maske takma zorunluluğu kararı ile sosyal mesafe kurallarına uyulmadığı gözlemlendi.

DÜĞÜNLERDE DİP DİBE EĞLENCE

Covid-19 önlemleri ve artan yerel vaka sayısı nedeni ile düğünlerle ilgili de bir takım düzenlemelere gidildi.

Ancak Mağusa bölgesinde bu hafta sonunda düzenlenen düğün törenlerinde bu önlemlere uyulmadığı gözlemlendi.

Çok sayıda davetlisi olan kumsal düğününde düğüne katılan misafirlerin yakın mesafeli eğlendikleri gözlemlenirken, düğünlerde maske zorunluluğu olmasına rağmen birkaç kişi haricinde maske takan olmadığı görüldü.

Bistro tarzı masalarda misafirler dip dibe sohbet ederek eğlenirken, düğün organizasyonuna katılıp işletmenin restoran bölümünde oturan misafirlerin de sosyal mesafe ve maske kurallarına uymadıkları görüldü.

Öte yandan Mağusa’da Anıt Gazino’da düzenlenen düğün töreninde ise oyun pistinde oynayan gelin, damat ve misafirlerin yakın mesafede müzik eşliğinde oynayıp eğlendikleri görüldü.

28 Ağustos tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin 22 maddelik düğün kılavuzunda düğün girişinde ateş ölçmek, düğünde maskesi olmayanlara işletme tarafından maske sağlanması, Mekanda yoğunluk olmasını önleyecek şekilde kişiler arası sosyal mesafenin 1.5 m.’nin altına düşmemesi için önlemler alınması gibi kurallar yer alıyor. Düğünlerde ise bu kuralların hiç birine uyulmadığı gibi, anı kalması amacı ile misafirlerin yakın mesafeli fotoğraf çekimleri yaptığı görüldü.

KOMİTENİN DÜĞÜNLER İÇİN 22 MADDELİK KILAVUZU

1- Düğünün/ organizasyonun süresi mümkün olduğu kadar kısa tutulmalıdır.

2- Mekanların işletmecileri tarafından misafirlerin oturma düzeninde masalar arası en az 1,5 metre, sandalyeler arası 60 cm olacak şekilde düzenlenecek. Oturma düzeni kuralları, aynı evde oturan çekirdek aileden olan misafir grubu için uygulanmayacak.

3- Tesisin misafir kapasitesi de mesafe planına göre belirlenmeli ve bu kapasiteye uygun sayıda misafir kabul edilmelidir.

Hazırlanan plan çerçevesinde mekanın girişlerinde ve sıra oluşabilecek noktalarda mesafeyi sağlamaya yardımcı işaretlemeler yapılmalıdır.

Kurallara ilişkin bilgilendirme afişleri mekanların girişlerine ve içerisinde uygun yerlere asılmalıdır.

4- Misafirlerin girişte ateş ölçümleri yapılmalı 38 dereceden yüksek olanların 1102 veya yakın bir sağlık kuruluşuna yönlendirilmelidir.

5- Mekan girişlerinde dezenfektan/ el antiseptiği bulundurulmalıdır.

6- Düğün yapılacak mekanlara maske takılarak girilmeli, maskesi olmayanlara işletme sahiplerince mekanın girişinde maske sağlanmalıdır. Düğün sırasında maske takılması (gelin, damat, nikah memuru ve şahitler dahil) sağlanmalıdır. Mekanda yoğunluk olmasını önleyecek şekilde kişiler arası sosyal mesafenin 1.5 m.’nin altına düşmemesi için önlemler alınmalıdır.

7- Mekanlara ait düzenlemeler;

A- Yemek, kokteyl vb. ikram yapılacak mekanlarda;

Misafirlerin oturma düzeninde masalar arası en az 1,5 metre, sandalyeler arası 60 cm olacak şekilde düzenlenecek.

Mesafe ve oturma düzeni kuralları, aynı evde oturan çekirdek aileden olan misafir grubu için uygulanmayacak.

Her masada yeterli sayıda en az % 70 alkol içeren kolonya veya el antiseptiği bulundurulacak.

B- Düğün salonu ve bunun gibi davet,toplantı, kutlama amacıyla kullanılan masasız (sandalye/koltuk düzeni olan) mekanlarda;

Sabit sandalye/koltuk düzeni olan mekanlarda oturma düzeni bir sandalye/koltuk boş olacak şekilde misafir kabul edilebilecek.

Sabit sandalye/koltuk düzeni olmayan mekanlarda oturma düzeni sandalye/koltuklar arası 1 metre mesafe olacak şekilde misafir kabul edilebilecek.

8- Gelin ve damadın bekleme odaları gibi alanlar için mümkünse doğal havalandırması olan (pencereli) odalar tercih edilecek.

9- Nikah merasiminde temasa neden olan davranışlardan uzak durulacak ve mesafe korunacak

10- Fotoğraf çekimi ve pasta kesimi esnasında gelin ve damat hariç mesafe kuralına riayet edilecek

11- Nikah yapılan mekanlardaki ortak kullanım alanlarında el antiseptiği veya dezenfektan bulundurulacak.

12- Organizasyon yapılacak mekanlarda misafirlerin dinlemesine yönelik( (canlı müzik dahil) müzik yapılabilecek ancak riski artırmamak adına misafirler şarkı söylemeyecektir.

13- Kapalı alanlarda yapılacak nikah merasimlerinde mekanın sağlıklı havalandırılması için iki nikah merasimi arasında en az 30 dakikalık zaman bırakılacak, bu süre zarfında şartlara göre kapı/ pencere açılarak veya merkezi sistemlerle doğal hava sirkülasyonu sağlanacak.

14- Genel kullanım alanlarına atık kutuları konulacak.

15- Asansörlerin kullanımı olacaksa sayı sınırlandırılacak, kapasitesinin üçte biri sayıda kişinin binmesine izin verilecek ve bu sayı asansör girişinde belirtilecek. Asansör içerisinde mesafeyi korumak amacıyla kişilerin durması gereken alanlar, aralarında en az 1 metre mesafe olacak şekilde yer işaretleriyle belirlenecek.

Mekanda Görevli Personele Yönelik Önlemler;

16- Personelin Covid-19’un bulaşma yolları ve korunma önlemleri hususunda mekan sahibi tarafından bilgilendirilmesi gerekir.

17- Personel girişinde, el dezenfeksiyonu veya antiseptiği bulundurulacak.

18- Personelin giriş/çıkışlarında vücut ısısı ölçümleri termal sensörlerle ya da temassız ateş ölçerlerle yapılacak ve bu veriler günlük olarak kayıt altına alınacak ve asgari 14 gün süreyle saklanacak.

19- Ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı belirtileri olan/ gelişen çalışanlar tıbbi maske takılarak Covid-19 yönünden değerlendirilmek üzere sağlık kurumuna yönlendirilecek

20- Mekanlarda çalışan personel için yeterli miktarda koruyucu ekipman bulundurulacak. Tüm personel, çalışma esnasında çalışma alanının gerektirdiği tıbbi/bez maske, yüz koruyucu şeffaf ekipmanı kullanacak (Maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirilecek, yeni maskenin takılması esnasında ise el temizliğine özen gösterilecektir.).

21- Personel kıyafetlerinin günlük temizliği sağlanacak.

22- Personel, el temizliğine dikkat etmesi konusunda sürekli uyarılacak (El temizliğini sağlamak için ellerin en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkanacağı, su ve sabunun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiğinin kullanılacağı hususu esas alınacak.). Bu mekanlarda görevli personelin tuvalet, dinlenme, ortak yemek ve sosyal alan mesafe koşullarına göre düzenlenerek (bu konuda gerekirse yer işaretlemeleri, şerit, bariyer vb. düzenlemeler yapılacak) bu alanların kapasitesi belirlenecek ve belirlenen kapasiteye uygun olacak şekilde personelce kullanımına müsaade edilecek. Bu alanların temizliği ve kımıllara uygun şekilde dezenfeksiyonu düzenli olarak sağlanacaktır. Ayrıca buralarda alkol bazlı el antiseptiği/ dezenfektanı bulundurulacak.

Personel, kendisinde veya birlikte yaşadığı kişilerde Koronavirüs (Covid-19) semptomlarını görmesi halinde bu durumu vakit kaybetmeksizin mekan yöneticisine bildirecek.

Not: Katılımcılardan birisinde semptom çıkması durumunda temaslı takibi yapılabilmesi için düğün kamera kayıtları düğün sahibi tarafından sağlanmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu