Kıbrıs

Enver Öztürk: Başkanlık Sistemi’nin takipçisi olacağız

YDP Milletvekili Adayı Av. Enver Öztürk, Zirve Kıbrıs’ta Bâlâ Kayadelen’in konuğu oldu ve seçim çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

2018 Ocak seçimlerinden beri sahada olduklarını söyleyen Öztürk, teşkilatlanma çalışmalarını tamamlayıp üye sayılarını 10 binin üzerine taşıdıklarını, şu an seçime en hazır partinin YDP olduğunu kaydetti.

Toplum olarak sıkıntıları birlikte yaşadıklarını söyleyen Enver Öztürk, birilerinin çözüm için çalışması ve fedakarlık yapması gerektiğinin altını çizerken, siyasetin bir meslek olmaması gerektiğini, 10 yıldan fazla vekillik yapmanın mantıklı olmadığını, bir öngörü ve vizyonunuz varsa 10 yıl gibi bir sürede bunları ortaya koymuş olunması gerektiğini, bu sürede yapılamayanın bundan sonrada yapılamayacağını ifade etti. Siyaset kurumunda verimsiz tekrarların önüne geçmek için yasayla bir sınırın çizilmesinin elzem olduğunu belirten Öztürk, kendisinin adaylığının da bir dönem için olduğunu, seçilemediği takdirde yeniden aday olmayacağını vurguladı.

Yargı’nın sorunları önceliklerimiz arasında

Ülkede en verimli çalışan kesimin yargı mensupları olduğunu ifade eden Öztürk, yargıda ki elemen açığının giderilmesi gerektiğini bunun yanında verimi arttırmaya yönelik olarak çalışma ortamlarının yenilenmesinin önemine vurgu yaptı.  Siyasi alanda bunun hep dile getirildiğini fakat takibini yapacak bir mercii olmadığı için bu değişikliklerin yapılamadığını belirten Öztürk, meclisin görevinin yasa yapmak olduğunu, fakat vekiller içinde yeterli sayıda hukukçu bulunmadığının altını çizdi.

YDP olarak iktidara gelmeleri halinde ilk olarak faiz yasasının değişmesi için çalışma başlatacaklarını söyleyen Öztürk, toplumun bu kanayan yaradan çok zarar gördüğünü, İngilizlerin yüz yıl önce yaptığı faiz yasasının, yürürlükten kalktıktan sonra halkın serbest faiz karşısında ezildiğini ifade etti.

İçinde bulundukları 11 aylık hükümet dönemlerinde amaçlarının seçimin yolunu açmak olduğunu, icraat yapacakları bir çoğunlukta olmadıklarını belirten Öztürk, bundan sonra ki süreçte KKTC’de istikrarlı icraat hükümetleri kurulmasının elzem olduğunu ve bunu gerçekleştirmek için çalıştıklarını söyledi.

Parti olarak en çok kadın ve genç adayın kendilerinde olduğunu ifade eden Enver Öztürk, propaganda aşamasında herkesin söylediğini YDP’nin hayata geçirdiğini, seçim çalışmaları sırasında, bilbordlara ilan vermediklerini, bireysel kartvizit dağıtmadıklarını, böylece hem çevreye duyarlı hem de birebir temas halinde seçim çalışmalarını yürüttüklerini kaydetti.

Israrlarımıza rağmen seçim yasası değişmedi

Parlamenter sistemde çıkar ilişkilerinin siyasete çok etkide bulunduğunu vurgulayan Enver Öztürk, ortalama 14 aylık hükümet dönemlerinde icraat yapmanın mümkün olmadığını, Başkanlık Sistemi’nde teknokrat ekiplerin görev başında olacağını ve 5 yıllık istikrar dönemleri yaşanacağını belirtti. Model alınması gereken sistemin 1960 Cumhuriyeti olması gerektiğini kaydeden Öztürk, anayasa değişikliği ve referandumla halkın desteği alınarak bu değişikliğin yapılması için çalışmalarda bulunacaklarını, bu değişimler için zaman gerektiğini ancak ilk etapta YDP’nin, geçiş aşamasında seçim barajının %10’a çekilmesi için fikir ortaya koyduklarını ifade etti. Tüm ısrarlarına rağmen seçim yasasının değiştirilmediğini belirten Öztürk, mevcut sistemde mecliste çok fazla parti olduğunu vurguladı.

Yapılan organik anketlerde oy oranlarının %9-11 arasında verildiğini belirten Enver Öztürk, kendi çalışmalarına göre %17 civarında bir destek aldıkdıklarını, yanlı şirketlerin açıkladıkları sonuçların halkı yanıltma amacı taşıdığını söyledi.

Güçlü devletlerin mütekabiliyet gücü olur

Yeni dönemde iş başına gelecek hükümetin ciddi ekonomik sorunlarla boğuşacağını kaydeden Öztürk, alım gücünü arttıracak tedbirler alması, kredi borçlarının yapılandırılması için çalışmalar yürütmesi gereken mevcut hükümetin, seçim sonrası bu sorunları aşmasının mümkün olmadığını, YDP’nin üretim odaklı bir ekonomi vizyonu olduğunu, ambargolara inanmadıklarını, yapılan üretimin pazarlanması için gerekli hazırlıkları yaptıklarını, milli hava yolları projesini hayata geçirip, THY ile iş birliği içinde, az bir sermayeyle KKTC’nin izolasyonları ortadan kaldırabilme gücü olduğunu vurguladı.

Devlet olarak mütekabiliyet gücünün ortaya konması gerektiğini belirten YDP Milletvekili Adayı Av. Enver Öztürk, sınır geçişlerinde bile insanlık onuruna aykırı uygulamaların devam ettiğini, bunun dile getirilmesi, ortaya bir irade konması gerektiğini belirtti. Öztürk, Ekonomi ve Turizm Bakanı olduğu dönemde, İngiltere’de turizm fuarına katıldıklarını, diplomatik pasaportlarına üçüncü dünya ülkesi muamelesi yapıldığını, dönüşte karşılık verileceğini açıklamamızın ardından, İngiliz Yüksek Komiserliği’nin özür dileyip gerekli uygulamaların hayata geçirileceği sözünün verildiğini ifade ederek, iktidarları halinde, benzer mütekabiliyet açılımlarını her alanda göstereceklerini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu