Kıbrıs

ERDOĞAN SAVAŞ GEMİLERİNE TALİMAT VERDİ: HAMLE GELDİĞİ AN…

Geçtiğimiz gün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında, Doğu Akdeniz’de yaşanan son gelişmeler masaya yatırıldı.

Toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bölgede sondaj faaliyetleri yürüten ‘Oruç Reis’ gemisinin güvenliğini sağlayan savaş gemilerine ilk ateşi açmama ve her hangi bir saldırı durumunda gereğini yapma konusunda talimat verdiği ortaya çıktı.

Türkiye ve Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de yaşanan krizi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) taşıma girişimleri ele alınırken, “Bu platforma taşımak onların haklı oldukları anlamına gelmez. Türkiye, kendine güveniyor ve haklı” değerlendirmesi yapıldı.

Milliyet’ten Kıvanç El’in haberine göre: Önceki gün yapılan kabine toplantısında, koronavirüs salgınıyla mücadelenin ardından üzerinde en fazla durulan konu Doğu Akdeniz ve Ege’deki gelişmeler oldu.

Birleşmiş Milletler’in bu tarz konularda “bir pozisyon almadığı”, bu tarz konuların “diplomasiyle ve suhuletle” çözümünden yana olduğu bilgisi kabinede ifade edildi.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki haklarının uluslararası hukuk açısından mahfuz olduğu belirtilerek “Bu platforma taşımaları onların haklı olduğu anlamına gelmez. Kendimize güveniyoruz, uluslararası hukuk nezdinde Türkiye haklı” değerlendirmesi yapıldı.

Toplantıda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, konuyla ilgili olarak BM Genel Sekreteri Guterres’e yakın zamanda mektup yazdığını da hatırlattı. Bakan Çavuşoğlu hem kendisinin, hem de tüm diplomatik yollar kullanılarak uluslararası ve ilgili kurumlara “Ön koşulsuz Yunanistan otursun, tezine güveniyorsa anlatsın… Hangi uluslararası hukukta hangi hakları varmış, bizim ne haklarımız varmış. Biz konuşmaya varız” mesajı verildiğini kabineye aktardı. Toplantıda bakanlar tarafından Doğu Akdeniz’de çalışmalarını sürdüren Oruç Reis gemisine bir saldırı girişimi olursa nasıl adım atılacağına dair bazı sorular da yöneltildi. Bu konuda “Oruç Reis gemisini koruma görevi yürüten savaş gemilerine ilk ateşi açmama ve karşı taraftan herhangi bir hamle gelmesi durumunda gereğini yapma konusunda talimatların verildiğini” bilgisi paylaşıldı.

Oruç Reis sismik araştırma gemisinin, faaliyet yürüteceği alan için 12 Eylül’e kadar devam edecek yeni bir Navtex (Denizcilere Duyuru) ilan edilmişti.

İlgili bölgeye dair ilanda daha önce çalışmaların 1 Eylül’e kadar sürdürüleceği açıklanmıştı. Yeni bildiriyle Oruç Reis’in görev süresi 11 gün uzatılmış oluyor.

Buna göre Oruç Reis sismik araştırma gemisi, Ataman ve Cengiz Han isimli gemilerle birlikte Doğu Akdeniz’de Kıbrıs açıklarında daha önce ilan edilen bölgede sismik çalışmalarını yürütüyor. Oruç Reis sismik araştırma gemisi, kıta sahanlığı ve doğal kaynak aramaları başta olmak üzere her türlü jeolojik, jeofizik, hidrografik ve oşinografik araştırmaları gerçekleştirebiliyor.

Tam donanımlı ve çok amaçlı dünyadaki ender araştırma gemilerinden biri olan sondaj gemisinde, 2 ve 3 boyutlu sismik, gravite, manyetik olarak jeofizik araştırması gerçekleştirilebiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu