Yaşam

İkamet izni süresi dolanlar dikkat: Online sistem devreye giriyor, yapmayan cezalı duruma düşecek!

Covid-19 salgını nedeniyle alınan önlemler çerçevesinde durdurulan muhaceret işlemleri, online ortamda yapılabilecek. Online sistemin 11 Haziran’da devreye gireceği ve işlemler için 30 günlük süre tanınacağı ifade edildi.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, KKTC’de İkamet İzni süresi dolmuş olan kişilerin 11 Haziran 2020 tarihinden itibaren 11 Temmuz 2020 tarihine kadar olan süre içerisinde online sistem üzerinden İkamet İzni Başvurularını yapmalarının gerektiği ifade edildi.

ONLINE SİSTEM 11 HAZİRAN’DAN İTİBAREN DEVREDE

Açıklamada, Covid-19 salgınına karşı ülkede, sağlığın korunmasına yönelik alınan önlemler çerçevesinde elzem hizmetler dışında durdurulan muhaceret işlemlerinin, sağlık riski yaratmadan daha hızlı ve çağdaş hizmet anlayışıyla yürütülebilmesi için İkamet İzinleri ve Vizeler Tüzüğünde belirtilen kriterler çerçevesinde KKTC’de ikamet iznine başvuru yapacak olan kişilerin başvurularını İnternet üzerinden yapmalarını sağlayacak, online sistemin, 11 Haziran 2020 tarihinden itibaren hizmete gireceği kaydedildi.

30 GÜNLÜK SÜRE VERİLDİ… “YAPMAYANLAR CEZALI DURUMA DÜŞECEK”

Bu bağlamda, Covid-19 kapsamındaki kısıtlamalardan kaynaklı olarak yasal ikamet süreleri dolmuş olan kişilerin, 11 Haziran 2020 tarihinden başlayarak 11 Temmuz 2020 tarihine kadar verilen 30 günlük sürede ikamet izni başvurularını tamamlamalarının zorunlu olduğu ifade edilen açıklamaya şöyle devam edildi:

“Bu süre zarfında ikamet izni başvurularını yapmayan kişiler cezalı duruma düşeceklerdir. KKTC’de İkamet İzinli olarak kalacak kişilerin, bakanlığımızın resmi web sitesi http://icisleri.gov.ct.tr/ girerek online işlemler bölümündeki İkamet izni portalından başvurularını yapmaları gerekmektedir.”

İZLENMESİ GEREKEN YOL

Bakanlıktan yapılan açıklamada, İkamet iznine başvuru yapacak olan kişilerin online sistem üzerinden adım adım izlemeleri gereken işlem sırası şöyle açıklandı:

1.Başvuru yapacak kişiler, önce bakanlığımızın resmi web sitesi olan http://icisleri.gov.ct.tr/girerek online işlemler bölümünden İkamet izni portalını seçerek başvuru kaydını yapmalıdır.
2. Başvuru sahipleri online başvuru kaydı bölümünü doğru ve eksiksiz doldurmalıdır
3. Başvuru kaydını gerçekleştiren kişilere sistem tarafından başvuru kaydı yapıldığına dair SMS gönderilecektir. Bu mesajın içinde başvuru sahibine özel kullanıcı adı ve şifresi gönderilecektir.
4. Başvuru sahiplerine sms yolu ile gönderilen kişisel şifrenin ilk kullanımda kişiler tarafından değiştirilmesi güvenlik açısından zorunludur.
5. Başvuru sahibi ikamet izin türlerinden kriterlere uygun olan seçeneği işaretleyerek, gerekli bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde dolduracaktır.
6. Başvuru sahiplerinin, pasaport ve ikametgah belgesini sisteme yüklemesi zorunludur.
7. Başvuru işlemi tamamlandıktan sonra sistem üzerinden talep edilen evraklar ile birlikte , başvuru sahipleri ikametgahlarına göre işlemlerini tamamlamaları için bölge polis müdürlüklerine randevu verilerek yönlendirileceklerdir.
8. Talep edilen evraklar ile birlikte bölge polis müdürlüklerinden verilen randevu gün ve saatinde kişilerin hazır olması gerekmektedir.
9. Bölge polis müdürlüğü onayından sonra başvuru sahipleri, sağlık tahlil harcı ve sağlık sigorta pirimini online sistem üzerinden ödeyecektir. Bu aşamadan sonra başvuru sahipleri ikametgahına göre sağlık kontrolleri için en uygun hastahane ve laboratuvarlara yönlendirilecektir.
10. 60 Yaşın üzerindeki başvuru sahibi sadece sağlık sigorta primini yatırmakla yükümlüdür.
11. Başvuru sahibine ait olumlu sağlık raporu muhaceret dairemize ulaşıp, ikamet izni kriterlerine uygunluğu belirlendikten sonra kişiler, son olarak ikamet harcını online sistem üzerinden yatırarak izinlendirilecektir.
12. Başvuru sahibi kişisel şifresiyle sisteme giriş yaparak İkamet İzin belgesini çıktı alabilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu