Kıbrıs

İskele Kaymakamı Toroslu: Türkiye’den takviye helikopter gelmek üzere

 

Mersinlik köyünde başlayan yangın hala kontrol altına alınamadı. BRT’ye konuşan İskele Kaymakamı Ertuğrul Toroslu, Mersinlik köyündeki yangının Ağıllar ve Altınova köyüne de yaklaştığını söyledi.

Yangının hala kontrol altına alınamadığını belirten Toroslu, ekiplerin yanı sıra İskele Belediye başkanın da çaba sarf ettiğini söyledi.
Toroslu, Buluşa Manastırı’nın ve Altınova köyündeki mandıralar bölgesinin tehlike altında olduğunu ifade ederek, bütün KKTC devletinin, polis, itfaiye asker ve sivil unsurlarla bölgede olduğunu belirtti.

Rüzgarın güç kaybetmesi durumunda yangının söndürülebileceğini kaydeden Toroslu, tehlikenin hala geçmediğini vurguladı.

Toroslu, Türkiye’den takviye helikopterin gelmek üzere olduğunu belirterek, batı ve güney kısmına müdahale edilmesiyle, yangının kontrol altına alınabileceğini söyledi.

Toroslu, “Yangından dolayı ekosistemde ciddi bir tahribat oluşmuştur. Mersinlik köyünde tehlike vardır.. 6-7 dakikada bir helikopterler Azganlı dereden su alıp müdahale ediyor. Ardahan Mersinlik arasındaki yol sivil trafiğine kapatıldı, bölgede alınan kurallara uyulmasını istiyoruz” dedi.

Toroslu, “Yangın sarp arazide ve zirvede çıktı, Sivil savunma ve itfaiye ekipleri, müdahale için 6-7 hortum bağladı.. 4 helikopter de müdahale ediyor, Türkiye’den beklediğimiz 2 helikopter daha var. İngiliz üslerinden de 2 helikopter dünden beri yardımda.. Meteoroloji Dairesi ile görüştük, rüzgar durumunun stabil olduğunu öğrendik. Çalışmalar devam ediyor” şeklinde konuştu.BRT

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu