Dünya

İsrail Doğu Kudüs’te yeni yasa dışı Yahudi yerleşimi inşasını onayladı

İsrail’e bağlı Kudüs Belediyesi Bölge Planlama ve İnşa Komitesi, işgal altındaki Doğu Kudüs’te 3 bin 557 haneli yasa dışı Yahudi yerleşim yeri inşasını onayladı.

İsrailli Kanal 7 adlı televizyon kanalında yer alan habere göre, Komite tarafından onaylanan projelerden biri, Givat Hamatos yerleşim bölgesi ile Doğu Kudüs’teki Har Homa (Cebel Ebu Ganim) yerleşimi arasında bin 465 yerleşim biriminden oluşan yeni bir mahalle kurulmasını içeriyor.

Diğer proje de işgal altındaki Doğu Kudüs topraklarındaki French Hill yerleşim yerinde yaklaşık 2 bin 92 konutun inşasını hedefliyor.

İsrailli STK: Komite’nin onay yetkisi yok

İsrailli sivil toplum örgütü Barış Şimdi (Peace Now), Kudüs Belediyesi’nin yerel komitesi tarafından yerleşim planlarının onaylanmasının sadece bir tavsiye olduğunu ve Komite’nin planları onaylama yetkisine sahip olmadığını açıkladı.

Peace Now daha önceki açıklamalarında, işgal altındaki Filistin topraklarında bulunan Yahudi yerleşim birimlerinin, ABD Başkanı Donald Trump’ın görev süresinde 2’ye katlandığını belirtmişti.

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da 250’den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 450 bini Batı Şeria’da 150 bin kadarı Doğu Kudüs’te olmak üzere yaklaşık 600 bin sivil Yahudi işgalci, işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki Filistin topraklarında bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu