Yaşam

KKTC’de gidişat mezarda emeklilik!

BRT’de 18. Saat programına katılarak Pembe Paşaoğluları’nın sorularını yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, “Sigortalarda giderin azalması için yapılacak çalışmalardan bir tanesi Emeklilik yaşı” dedi. Sucuoğlu, ‘şuanda Avrupa’da emeklilik yaşı 65,  67 belli sektörlerde emeklilik yaşı 70 olan ülkeler de var” dedi.

Bakan Sucuoğlu, 2020 yılı eylem planında yer alan Sosyal güvenlik sisteminde yapılması planlanan gerekli yapısal tedbirlere yönelik açıklamalarda bulundu.

Faiz Sucuoğlu, kimsenin canı yanmadan atılacak adımlardan bir tanesinin de emeklilik yaşı olduğunu söyledi.

“Sigortalarda giderin azalması için yapılacak çalışmalardan bir tanesi Emeklilik yaşı”

İşte Bakan Sucuoğlu’nun bu yöndeki ifadeleri:

“Bir taraftan gider artıyor, diğer taraftan gelir azalıyor. Bu denge nasıl sağlanacak? Bir kere bu kriz süreci içerisinde prim yatıracak ve yahut sektörlerin tekrardan canlanması ile birlikte  yatırımın artırılması gerekecek. Bu ne zaman olur? Kaç ay sonra olur? Onu şu anda bilemiyoruz. Ama birinci bacak budur. Yani gelirin artması. İkinci bacak da giderin azalmasıdır. Giderin azalması için de önümüzdeki yıllarda yapılacak olan çeşitli çalışmalar vardır. Bunlardan bir tanesi tabi ki Emeklilik yaşıdır. Şuanda yaşın yükseltilmesi diye birşey yok. Ama bu tartışılır, 20 yıllık bir açılımdır. Ben bunu daha bu göreve gelmeden 2 yıl öncede hep şunu söyledim: 60 yaşında bir insanı özellikle sağlıkta ve  yargıda en verimli olduğu doruk noktasında zoraki olarak emekli yapıyorsun ve ihtiyaç var diye dönüp hizmet alıyorsun. Şuanda dünyadaki gidişat Avrupa’da emeklilik yaşı 65,  67 tartışılıyor , belli sektörlerde emeklilik yaşı 70 olan ülkeler de var. Dolayısıyla bunu bir şekilde artık tartışmaya açmak gerekir. Bu 3, 5 veya 10 sene sonra olur onu bilemem. Ama bu aktif ve pasif dengesini sağlayan konulardan bir tanesi emeklilik yaşıdır. Bu denge şuanda bozulmuş durumdadır. Kimsenin canını yakmadan atılacak adımlardan bir tanesidir. Belki önce bir geçiş sağlanır o geçişin arkasından direkt olarak tam anlamıyla çalışma başlatılır. Yasal bir düzenleme yapılır. Ama bunlar önümüzdeki süreçte önümüzde bulacağımız problemlerden bir tanesidir. Bizden sonra gelecek arkadaşların bunu yapmak zorunluluğu vardır. Çünkü dünya bu yöne doğru gider”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu