Yaşam

KKTC’de tıbbi amaçlı hintkeneviri yetiştiriciliği ile ilgili yasal alt yapı oluşturulacak

Başbakan Ersin Tatar’ın talimatıyla KKTC’de tıbbi amaçlı hintkeneviri yetiştiriciliği ile ilgili yasal alt yapının oluşturulmasına yönelik çalışma başlatıldı. Sürece, bazı ilgili kurumlar ve bakanlıklar da dahil edildi.

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu’nda dün ilk toplantı yapıldı. Toplantıya, Meclis, Hukuk, Siyasi İşler Komitesi Başkanı Oğuzhan Hasipoğlu ile  Barolar Birliği, Savcılık, Sağlık Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Polis, Ticaret Dairesi ve Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nden temsilciler katıldı.

Zemin arayışı

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu’nda yapılan toplantıda, böyle bir üretim faaliyeti için ülke ihtiyacı, yasal zeminin mevcut yasada tadilat yapılarak mı oluşturulacağı, yoksa yeni bir yasa mı yapılacağının yanı sıra üretimin ithalat bacağının olup olmayacağı tartışıldı.

Denetim endişesi

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu, toplantının içeriğini Havadis’e anlattı. Karaokçu, “Toplantı oldukça verimliydi. Her temsilci görüş ve endişelerini ortaya koydu. Ortak endişe ise ülkemizde bu üretime ihtiyaç olup olmadığı ve denetim noktasında” dedi.

İkinci talimat beklenecek

Sürecin ilgili kurum temsilcilerinden oluşturulacak bir komite ile birlikte komisyonun çatısı altından yürütüleceğini kaydeden Karaokçu, dünkü toplantıda ortaya konan görüş ve endişelerin raporlanıp Başbakana sunulacağını belirtti, “ileriki süreç başbakanımızın bir sonraki talimatı ile şekillenecek” dedi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu