Kıbrıs

KORSİKA’DA AKDENİZ ZİRVESİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Doğu Akdeniz gündemiyle toplanan Avrupa liderleri zirvesinin ardından çelişkili açıklamalarda bulundu. Önce “Türkiye ile iyi niyet çerçevesinde yeniden diyaloğa geçmek istiyoruz” dedi. Zirvenin sonuç bildirgesinde ise “AB sınırlayıcı tedbirler almaya hazır” ifadesini kullandı.

Doğu Akdeniz’deki gelişmeler ve Libya’daki iç savaş. Türkiye Fransa arasında gerilime neden olan bu 2 konu, Avrupa Birliği üyesi 7 Akdeniz ülkesinin Korsika aAası’ndaki zirvesinin ana gündemiydi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, hem zirve sonrasında yaptığı açıklamada Türkiye ile diyalog mesajı verdi. Hem de “Türkiye’nin AB’yi bölme girişimini engelleyeceğiz” sözleriyle, Türkiye’ye yaklaşım konusunda, Avrupa Birliği içindeki görüş ayrılıklarına atıfta bulundu.

AB’yi yakından ilgilendiren konularda, Rusya ve Türkiye’nin rolünün kendilerini endişelendirdiğini dile getiren Macron, Türkiye ile yaşanan sorunun çözümü ve tansiyonun düşmesi için ortak bir ajanda belirlediklerini söyledi.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis ise Doğu Akdeniz’de sondaj çalışmalarının durdurulması çağrısı yaptı.

Toplantının sonuç bildirgesinde, “Tüm tarafları aralarındaki ihtilafları diyalog ve müzakere yoluyla çözmeye teşvik ediyoruz” denildi. Türkiye’yle diyaloğa geçilememesi halinde, “Avrupa Birliği ilave kısıtlayıcı tedbirler listesi geliştirmeye hazırdır” ifadeleri yer aldı.

Sonuç bildirgesinde, AB Konseyi’nin 24-25 Eylül’deki toplantısında ilave kısıtlayıcı tedbirleri de değerlendirilebileceği belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu