Dünya

Litvanya’dan vatandaşlarına çağrı: Çin malı telefonlarınızı çöpe atın

   Litvanya Savunma Bakanlığı, büyük bir Çinli marka tarafından yapılan cep telefonunun içerisinde yerleşik bir sansür mekanizması tespit eden rapora referans vererek vatandaşlarına Çin yapımı akıllı telefonlarını çöpe atmalarını tavsiye etti.
   Litvanya Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) Salı günü yaptığı açıklamada, Çinli üretici Xiaomi tarafından yapılan Mi 10T 5G telefonunun “Özgür Tibet”, “Tayvan bağımsızlığı” ve “demokrasi hareketi” gibi ifadeleri algılayıp sansürleyebildiğini söyledi.
   NCSC raporuna göre, Mi internet tarayıcısı gibi telefona önceden yüklenmiş uygulamalar, düzenli aralıklarla Xiaomi tarafından derlenen yasaklı kelimelerin listelerini alıyor. NCSC, Avrupa’da satılan telefonlarda işlev devre dışı bırakılsa da, kullanıcının bilgisi olmadan etkinleştirilme potansiyeline sahip olduğunu söyledi.
   NCSC inovasyon başkanı Tatuvydas Baksys yaptığı açıklamada, “Litvanya’da satılan Xiaomi telefonlarının içerik filtreleme işlevinin devre dışı bırakıldığını ve içeriği sansürlemediğini, ancak sansürlü anahtar kelime listelerinin periyodik olarak gönderilmeye devam ettiğini gördük” dedi.
   Baksys, “Cihaz, kullanıcının izni olmadan herhangi bir zamanda işlevselliği uzaktan etkinleştirmek ve indirilen içeriği sansürlemeye başlamak için teknik olarak etkinleştirilebilir” diye de ekledi.
   Litvanya Ulusal Savunma Bakan Yardımcısı Margiris Abukevicius ise NCSC raporunu açıkladığı bir sunumda gazetecilere, tüketicilerin Çinli üreticilerden telefon satın almamaları gerektiğini söyledi.
   NCSC tarafından incelenen diğer telefonlar arasında Huawei P40 5G ve OnePlus 8T 5G bulunuyor. Rapora göre, Huawei’nin yerleşik uygulama mağazası AppGallery, aramaları otomatik olarak kötü amaçlı yazılım barındırdığı bilinen üçüncü taraf uygulama mağazalarına yönlendirerek kullanıcılar için bir güvenlik tehdidi oluşturuyor. NCSC, OnePlus telefonunda herhangi bir güvenlik açığı bulunmadığını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu