Kıbrıs

Müteahhitlerin eylemi kalktı

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği’nden bir heyet, Başbakan Ersin Tatar ile bir araya geldi.

Başbakanlık’ta gerçekleştirilen görüşmede konuşan Birlik Başkanı Cafer Gürcafer, hükümet ve müteahhitlerin sorunlarını aşabilmek adına çaba sarf ettiklerini söyledi.

Sonuçta uzlaşıldığına işaret eden Gürcafer, İmar Planı’yla ilgili UBP Genel Sekreteri Ersan Saner’in başkanlığında hazırlanan planın, İçişleri Bakanlığı tarafından belediyelere ulaştırıldığını ve incelenmekte olduğunu anlattı.

Gürcafer, demokratik katılımcılık ilkelerine bağlı olarak herkesin kabul edebileceği bir planın bir an önce yürürlüğe girmesinden yana olduklarını vurgulayarak, müteahhitlerin bunun dışında başka beklentilerinin olduğunu da söyledi.

         Müteahhitlerin ödemelerinde fiyat farkı sorunları yaşadıklarını, 15 yıldır üyelerin enflasyon kaynaklı sorunlar da yaşadıklarını ve bu konularda mutabakat sağlandığını anlatan Cafer Gürcafer, temlik yasası uygulamasında da mutabakata varıldığını belirtti.

         Gürcafer, varılan mutabakatlar sonucu eylemin sonlandırıldığını dile getirdi.

Başbakan Ersin Tatar da, temennilerinin; KKTC’de adil, kalıcı ve sürdürülebilir ekonomik gerçeklere dayalı bir düzen oluşturulması olduğunu kaydetti.

Müteahhitlerin dövizdeki dalgalanmadan olumsuz etkilendiklerini belirten Başbakan Tatar,  fiyat istikrar fonu veya fark uygulamaları konusunda düzenlemeye gidileceğini  belirtti.

Tatar, müteahhitlerin temlik sorunlarının giderilmesi konusunda da mutabık olduklarını ifade ederek, İmar Planı konusunda pandemiden kaynaklanan bir gecikme yaşandığını, ancak kendi talimatıyla Ersan Saner başkanlığında hazırlanan planın, İçişleri Bakanlığı aracılığıyla belediyelere gönderildiğini anımsattı.

         Tatar, vicdanlarda kabul görecek bir planın en kısa sürede geçmesinin esas hedef olduğuna da vurgu yaparak, gerekli dairelerin de bu konudaki çalışmalarını en kısa sürede tamamlamasıyla emlak dünyasının sorunlarından kurtulacağını belirtti.

         Pandemi sürecine rağmen internetten emlak satışları olduğunun görüldüğünü kaydeden Başbakan, Koronasız hayat ve sağlanan başarıların  KKTC’ye olan ilgiyi arttığını anlattı.

Tatar, “Önemli olan KKTC’ye hizmettir. Marka, firma ve müteahhitler büyük başarılara imza atıyorlar” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu