Kıbrıs

Müthiş iddia : Faiz Sucuoğlu yarın bakanlıktan istifa edecek

Başbakan Tatar’ın kabine değişikliği önerisinde Çalışma Bakanı Sucuoğlu’nu görevden alıp yerine Aytaç Çaluda’yı getirmek istemesi parti içinde yeni bir krize neden oldu.

Sucuoğlu, “Kararı duyunca şok oldum, beni ve partilileri derinden yaraladı” dedi

“ŞOK OLDUM”…

Başbakan Ersin Tatar’ın önceki gün sunduğu kabine değişikliği önerisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu’nu görevden almak istemesi, UBP içinde yeni bir soruna neden oldu.

Böyle bir adımı hiç beklemeyen Sucuoğlu,

“Duyduğumda şok oldum. İnanamadım. İnanmama sebebim de ortada bunu gerektirecek bir durumun olmamasıdır” dedi.

Sucuoğlu, görevden alınmak istenmesiyle ilgili kendisine hiçbir açıklama yapılmadığını, Başbakan’ın konuyu kendisiyle görüşmediğini söyledi.

“KARAR AŞAMASINDAYIM”…

Bakan Sucuoğlu, yaşananlar karşısında tavrının ne olacağını henüz netleştirmediğini, istifa edip etmeme konusunda ise partinin ileri gelen büyükleriyle görüştükten sonra bir karar vereceğini söyledi. Duygusal davranmanın zamanı olmadığının altını çizen Sucuoğlu, pazartesi gerekenleri basınla paylaşacağını belirtti.

Sucuoğlu, “Bu yola çıkarken tek başıma çıkmadım. Partinin kuruluşundan bu yana, partiye büyük katkılar sağlayan her bölgeden büyüklerimizin, her zaman görüşlerine ihtiyaç duydum ve aldım. İstifa kararı kritik bir karardır. Değerlendiriyorum” dedi.

Hükümet krizine neden olan “özel izin” skandalı sonrası Başbakan Ersin Tatar’ın önceki gün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya sunduğu kabine değişikliği önerisi, Ulusal Birlik Partisi’ni (UBP) karıştırdı.

Tatar’ın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu’nu görevden alıp yerine dokunulmazlığı kaldırılan, hakkında da davalar olan milletvekili Aytaç Çaluda’yı getirmek istemesi, hem parti içinde hem de kamuoyunda büyük yankı uyandırdı.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Başsavcılık görüşü doğrultusunda, hakkında iddialar bulunan ve görüşülmeyi bekleyen 37 davası olan Çaluda’nın bakanlık görevini veto etmesi de parti içinde başka gerginliklere neden oldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, görevden alınmak istendiğini duyduğunda şok olduğunu ifade ederek,

“Ne öncesinde ne de sonrasında bilgim vardı. Açıklama yapılmadı. Bu karar beni ve partilileri derinden yaraladı” dedi. Başbakan’dan bir açıklama beklediğini ifade eden Sucuoğlu, istifa konusunun da gündeminde olduğunu, partinin ileri gelenleriyle görüşecek bir karar alacağını söyledi.

Sucuoğlu:

Bana bilgi verilmedi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, görevden alınmak istenmesiyle ilgili kendisine hiçbir açıklama yapılmadığının altını çizerek, Başbakan Ersin Tatar ile bu konuyu görüşmediklerini, hatta Tatar’ın kendisini arayarak böyle bir düşüncesi olduğunu dahi söylemediğini belirtti.

Sucuoğlu, görevden alınmak istenmesiyle ilgili Başbakan’ın, Turizm ve Çevre eski Bakanı Ünal Üstel konusunda olduğu gibi çıkıp basına açıklama yapması gerektiğini, neden ve sebeplerini anlatarak, kamuoyunu bilgilendirmesi gerektiğini vurguladı.

Sucuoğlu,

“Başbakan bana ‘yeni kabine kuruyorum, senden de açılım bekliyorum dese’ gerekli imzayı atardım” diyerek, görevden alınmak istendiğini duyduğu zaman ilk etapta buna inanmadığını belirtti.

“Ortada sebep yok”

Görevden alınmak istendiğini duyduğunda inanamadığını vurgulayan Sucuoğlu, “İnanmama sebebim ortada bunu gerektirecek bir durumun olmamasıydı” dedi.

Sucuoğlu, Bakanlık olarak kendinin, müsteşarlarının, müdürlerinin, özel kalem müdürünün ve sekreterlerinin pandemi sürecinde kaynak yaratmak için gecelerini gündüzlerine katıp çalıştıklarını, hafta sonu demeden görevlerini icra ettiklerini belirtti. Sucuoğlu, herkes evinde izole olurken, kendilerinin daha fazla ne yapabilecekleri konusunda sürekli çalıştıklarının ve bir gün bile evde oturmadıklarının altını çizdi.

“Karar aşamasındayım”

Önümüzdeki süreçte alacağı kararlarla ilgili konuşan Sucuoğlu, duygusal davranmanın zamanı olmadığını, karar aşamasında olduğunu, pazartesi gerekenleri basınla paylaşacağını söyledi. Sucuoğlu, UBP’nin ileri gelenleri ile bu konuyu görüşeceğini kaydederek, “Dün Girne ve Lefkoşa’daki parti büyüklerimizi ve gençlerimizi ziyaret ettim, Güzelyurt bölgesindeki büyüklerimiz ve gençlerimiz ise telefon açarak bana ulaştı” dedi.

İstifa edip, etmemeyi değerlendirdiğini vurgulayan Sucuoğlu, değerlendirme sonrasında gerekli açıklamayı yapacağını söyledi. Sucuoğlu, bu yola çıkarken tek başına çıkmadığını ifade ederek, “Bu partinin kuruluşundan bu yana ve tüm süreçlerinde partiye büyük katkılar sağlayan her bölgeden büyüklerimizin, her zaman görüşlerine ihtiyaç duydum ve aldım.

En sonunda da her zaman büyüklerimizin görüşlerini değerlendirerek kendi görüşlerimi de ortaya koyarak hareket ettim” dedi Sucuoğlu, istifa kararının kritik bir karar olduğunun altını çizerek, haberin çıkmasının ardından binlerce kişi tarafından arandığını vurguladı. “Karar, partilileri derinden yaraladı”

Parti içinden ve halktan birçok kişinin kendisini arayarak destek belirttiğini belirten Sucuoğlu, halktan aldığı desteğin önemine değinerek, bu süreçte en büyük zenginliğin dost ve sevgi kazanmak olduğunu bir kez daha gördüğünü kaydetti.

Sucuoğlu, Başbakan Ersin Tatar’ın yaptığı son hareketle partiliyi derinden yaraladığına dikkat çekti. Sucuoğlu, görevden alınmak istenmesi ile ilgi kararın kendisini de yaraladığının altını çizdi.

“Başbakan’la konuşma ihtiyacım yok”

Sucuoğlu, görevden alınmak istenmesinin parti içinde korkunç bir şok yarattığının altını çizerek, “Tahminimizin ötesinde bir tepki oluştu.

Herkes neden diye soruyor ama cevap alamıyor, cevap alınamadıkça da tepkiler büyüyor. Başbakan’la şu an için bir görüşme ihtiyacım yok.

Ben kararımı verdikten sonra basınla paylaşacağım” dedi.

Kaynak Kıbrıs Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu