Kıbrıs

Naimoğulları: “Kararlar geri alınmazsa, eylem değil ‘isyan’ edeceğiz”

Hayvancılar Birliği Başkanı Naimoğulları, süt ile ilgili alınan kararların geri alınmadığı takdirde, eylemden daha büyük bir isyan başlatacaklarını söyledi.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, basın açıklaması yaparak, yolun sonuna getirildiklerini, Mart’tan beridir yaşanan pandemi sürecinde süt krizinin neden olduğu olayları bir türlü tedavi edemeyen Tarım Bakanlığı ve Süt Kurumu’nun kendilerini yolun sonuna getirdiğini belirtti.

“BİZ MART AYINDAN BERİ HER TÜRLÜ ÖDEVİMİZİ YAPTIK”

Süt parasının çok ciddi ödeme tehlikesi içerisinde olduğunu, hayvancının geleceğinin tehlikede ve hayvancının sıkıntı içerisinde olduğunu belirten Naimoğulları, “Biz Mart ayından beri her türlü ödevimizi yaptık. Kriz döneminde hayvancı mağdur olmasın ve sektörden ekmek yiyenler aç kalmasın diye fedakarlık yaptık” ifadelerini kullandı.

“TARIM BAKANLIĞI’NI İMALATÇI YÖNETİYOR, SÜT KURUMU YÖNETİMİ VE TARIM BAKANI İSTİFA ETMELİ”

Bazı imalatçıların krizi fırsat bildiğini ve her gün karşılarına başka bir taleple geldiğini dile getiren Mustafa Naimoğulları, “Süt Kurumu’nun yönetimi ve Tarım Bakanı istifa etmeli. Eğer onlar istifa etmezse, biz istifa etmeye zorlayabiliriz, siz istifa etmezseniz biz sizi istifa ettiririz” dedi. Sürecin iyi yönetilemediğini, imalatçıya teslim olunduğunu savunan Naimoğulları, “Tarım Bakanlığı’nı imalatçı yönetiyor” değerlendirmesini yaptı.

“HAYVANCININ SÜTÜ, İMALATÇIYA PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR”

İmalatçının küçükbaş hayvan sütü almadığını, koyun sütlerini inek sütü fiyatına aldığını işaret eden Mustafa Naimoğulları, “Hayvancının imalatçıdan alacağı 70 milyon TL var. Hayvancının, imalatçıdan 60 günlük alacağı var. Hayvancının sütü, imalatçıya peşkeş çekiliyor” şeklinde konuştu.

“BU ŞEKİLDE HAYVANCI İDARE EDİLMEZ”

Gelinen aşamayı; yolun sonu olarak nitelendiren, bundan sonraki adımın isyan olduğunu, eylem olmadığını ve eylemden daha büyük bir isyan olduğunu belirten Naimoğulları, “Bu şekilde hayvancı idare edilmez” dedi.

“BEDEL ÖDEMEKTEN YORULDUK, YA BEDEL ÖDETECEĞİZ YA DA İSTİFA EDİP GİDECEKLER”

Korkarak, boyun eğerek yaşanılamayacağını, 10 tane imalatçının Tarım Bakanlığı’nı teslim aldığını vurgulayan Mustafa Naimoğulları, şunları söyledi: “Bedel ödemekten yorulduk, ya bedel ödeteceğiz ya da istifa edip gidecekler.

Bu yanlıştan en kısa zamanda geri dönülmezse tepki göstereceğiz. Bu kararlar geri alınmazsa en ağır eylemler başlayacak.

Hayvancının hakkı gasp ediliyor, Tarım Bakanlığı seyirci kalıyor”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu