Yaşam

O ilde yeni 65 yaş üstü yasakları

Bursa İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun kararı dogrultusunda Valilik tarafından yayımlanan kararla, koronavirüsle mücadele kapsamında 65 yaş üstü vatandaşlar için bir dizi kısıtlama getirildi.

Manisa, Batman, Kırıkkale Kayseri ve Yalova’dan sonra Bursa’da da 65 yaş üstü vatandaşlar için bir dizi tedbir alındı. Bursa İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun İçişleri Bakanlığı’nın geçen hafta yayınladığı genelge doğrultusunda Bursa için aldığı ek tedbirler şöyle:

– 65 yaş üstü vatandaşların 08:00-10:00 ve 16:30-19:30 saat aralığında toplu taşıma araçlarını kullanmaları yasaklandı.

-65 yaş üstü vatandaşlar semt pazarı ve pazar yerleri ile alışveriş merkezlerine (AVM), çarşı ve diğer alışveriş yerlerine (hipermarket, teknoloji ve yapı marketleri vb) 08:00-14:00 saatleri dışında girişleri yasaklandı.

-65 yaş ve üstü vatandaşların (gelin, damat ve sünnet çocuğunun 1. ve 2. derece yakınları hariç) düğün, nişan, nikah, sünnet vb. etkinliklere katılması yasaklandı.

-65 yaş ve üstü vatandaşların cenaze ve sünnet merasimleri sonrası mevlid ve dua merasimlerine katılması yasaklandı.

65 yaş ve üstü vatandaşların spor merkezleri, spor tesisleri ve spor salonlarında takım ve temas halindeki sporlar, eğlence amaçlı maçlar (futbol, basketbol, voleybol, tekvando, güreş, karate vb.) veya kişilerin birbirleriyle yakın temasını gerektiren antrenman ve faaliyetlere bireysel sporcu olarak, ayrıca tüm spor müsabakalarına seyirci olarak katılması yasaklandı

-65 yaş ve üstü vatandaşlar, halen bir işyerinde aktif olarak çalıştıklarını belgeledikleri takdirde yasak kararlarından muaf tutulabilecek.

Bursa Valiliği’nden yapılan açıklamada, yasaklara uymayanların Türk Ceza Kanunu’nun bulaşıcı hastalıklarla ilgili 195 inci maddesi kapsamında adli işlem başlatılacağı duyuruldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu