Dünya

Önce Almanya şimdi ise Fransa… 16 ülkelik listeye Türkiye’yi de aldılar

Fransa, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 16 ülkeden gelecek yolculara havalimanlarında Covid-19 testini zorunlu kıldı.

Başbakan Jean Castex, Paris’teki Charles de Gaulle Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, salgının hızla yayıldığı 16 ülkeden Fransa’ya gelecek yolcuların havalimanlarında Covid-19 testi yapmasının zorunlu hale geldiğini belirtti.

Yolcuların Fransa’ya gelmeden en fazla 72 saat içerisinde test yaptırmaları veya havalimanlarında teste tabi tutulmaları gerektiğini ifade eden Castex, testin Fransa’daki havalimanında yapılması durumunda sonuçların 24 saat içerisinde ilgili kişiye telefon veya elektronik posta yoluyla bildirileceğini, testi pozitif çıkan kişilerin ise karantina altında tutulmalarının zorunlu olacağını söyledi.

Euronews’te yer alan habere göre, Castex, bu uygulamanın 1 Ağustos’tan itibaren yürürlüğe gireceğinin altını çizdi.

HANGİ ÜLKELER BULUNUYOR

Fransızlara, salgının durumunun endişe yaratması nedeniyle Katalonya’ya seyahat etmemelerini tavsiye eden Castex, Fransa ile İspanya arasında seyahatlerin sayısını en aza düşürmek için Madrid ile görüşmelerin yapıldığını aktardı.

Başbakan Castex’in açıkladığı listede şu ülkeler bulunuyor:

-Amerika Birleşik Devletleri (ABD)

-Birleşik Arap Emirlikleri

-Bahreyn

-Panama

-Güney Afrika

-Kuveyt

-Katar

-İsrail

-Brezilya

-Peru

-Sırbistan

-Cezayir

-Türkiye

-Madagaskar

-Hindistan

-Umman

Fransız yetkililer, ülkede salgının hızla yayılmasından endişe ediyor. Fransa Halk Sağlığı Kurumuna göre son 3 haftada Covid-19 vaka sayıları yüzde 66 arttı.

Fransa’da salgında hayatını kaybedenlerin sayısı 30 bin 182’ye, vaka sayısı ise 210 bin 972’ye yükseldi.

“RİSKLİ ÜLKELER” SINIFINA ALMIŞTI

Öte yandan, Almanya ise Türkiye’yi koronavirüs salgını konusunda ”riskli ülkeler’‘ sınıfına almıştı. Karara göre, yaz tatillerini seyahat uyarısına rağmen Türkiye’de geçirenler, Almanya’ya döndükten sonra 14 gün boyunca karantinaya alınacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu