Dünya

Özbekistan-Kazakistan “Ortaklık-2021” tatbikatı başladı

Özbekistan’ın Afganistan sınırındaki Tirmiz şehrinde, Özbekistan ve Kazakistan Silahlı Kuvvetlerinin katıldığı ortak tatbikat yapılıyor.

Özbekistan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Tirmiz yakınlarındaki poligonda Özbekistan ve Kazakistan Kara Kuvvetlerinin katıldığı “Ortaklık-2021” askeri tatbikatı başladı.

Tatbikatın açılışında, iki ülke silahlı kuvvetlerinin katıldığı askeri geçit töreni düzenlendi.

Törende Özbekistan Savunma Bakan Yardımcısı Kadircan Tursunov ve Kazakistan Kara Kuvvetleri Komutanı Kaniş Abubakirov hazır bulundu.

Fotoğraf: AA

[Fotoğraf: AA]

Özbek ve Kazak askeri yetkililer, burada yaptıkları konuşmada, iki halk arasında çok eskilere dayanan kardeşlik ilişkilerinin her alanda gelişmekte olduğunu vurgulayarak bu çerçevede askeri alandaki ilişkilerin de giderek geliştiğini söyledi.

24 Kasım’a kadar sürecek

Yetkililer, Özbek ve Kazak Silahlı Kuvvetleri arasındaki karşılıklı askeri bilgi ve deneyim değişiminin önemine işaret etti.

24 Kasım’a kadar devam edecek ortak tatbikatta iki ülke askerleri, karada birlikte hareket etme ve düşmana karşı savaşma, silahlı çeteleri tespit ederek etkisiz hale getirmeyle ilgili deneyimlerini geliştirecek.

Fotoğraf: AA

[Fotoğraf: AA]

Ay başında da Kazakistan’ın Gvardeysk poligonunda iki ülke silahlı kuvvetlerinin katıldığı “Ortaklık-2021” ortak askeri tatbikatı düzenlenmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu