Kıbrıs

Özersay’dan Akınca’ya: Kararı hükümet verir!

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, BRT’ye yaptığı açıklamada Güney Kıbrıs Rum yönetiminin “8 Haziran’da 5 kategorideki kişiler için sınır kapıları açılsın” önerisini değerlendirdi. Özersay, hükümet kararı olmadan kapıların açılması hayata geçmesi mümkün değildir” dedi.

Özersay, bu konudaki gelişmelerin, Güney’deki vaka sayısının durumuna bağlı olduğunu söyledi.

8 Haziran ‘dan önce Güney’deki pozitif vaka sayısının artması halinde, geçişlerin söz konusu 5 kategorideki kişiler için açılmasının risk taşıyacağını belirten Özersay, “Böyle bir durumda, tedbirlerimiz daha farklı olacak” dedi.

Özersay, “Kapıların en erken zamanda açılmasını istiyoruz ama toplum sağlığı pahasına değil” diyerek, dengeyi sağlayacak olan merciinin Bakanlar Kurulu olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’in, sınır kapılarının açılması konusunda “anlayış birlikteliğinde” olduğunun ifade edilmesi üzerine Özersay, “Anlayış birlikteliği olur ama buna hükümet karar verir. Hükümet kararı olmadan kapıların açılması hayata geçmesi mümkün değildir” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu