Kıbrıs

Sağlık bakanlığındaki toplantı devam ediyor

Özersay: “Ülkeye girişlere dair kurallar ortadan kaldırılmamıştır”

Özersay, Bakanlar Kurulu’nun, ülkeye girişlerle ilgili aldığı kararların iptal edildiği yönündeki açıklamaya karşın, ülkeye girişlere dair kuralların ortadan kaldırılmadığını ifade eden bir gönderi paylaştı.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’dan kafa karıştıran bir açıklama geldi. 

Özersay, Bakanlar Kurulu’nun, ülkeye girişlerle ilgili aldığı kararların iptal edildiği yönündeki açıklamaya karşın, ülkeye girişlere dair kuralların ortadan kaldırılmadığını ifade eden bir gönderi paylaştı. 

Kişisel sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulunan Özersay, “Sağlık Bakanlığı bu akşam Bulaşıcı Hastalıklar Yasası altında bir genelge yayınlayarak detayları duyuracaktır” dedi.

Kudret Özersay, paylaşımında şu ifadelere yer verdi: 

“Ülkemize girişlere dair kurallar ortadan kaldırılMAMIŞTIR. Sağlık Bakanlığı bu akşam Bulaşıcı Hastalıklar Yasası altında bir genelge yayınlayarak detayları duyuracaktır. Bir süre önce Bakanlar Kurulu kararı olarak yayınladığımız ülke kategorileri ve giriş kurallarıyla, güneye geçiş kuralları Sağlık Bakanlığının gerekli göreceği değişiklikler de eklenerek detaylandırılıp bu akşam yayınlanacaktır.”

Başbakanlık’tan bugün yapılan açıklamada, ülkeye girişler ve Güney Kıbrıs’a geçişlerle ilgili alınan kararların iptal edildiği ve Koronavirüs hastalığının, Bulaşıcı Hastalıklar Yasası kapsamında “Tehlikeli Bulaşıcı Hastalık” olduğunu ilan etmişti. 

DİKKAT ÇEKEN ZAMANLAMA

Öte yandan Söz konusu kararın, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nin (KTTB), “1 Temmuz kararına” karşı açtığı davanın yarınki celsesine saatler kala, “apar topar” alınması dikkat çekti. 

Anımsanacağı üzere KTTB, 28 Haziran’da, ‘karantinasız girişlere olanak sağlayan 1 Temmuz tarihli Bakanlar Kurulu kararlarının iptali ve yürütmenin durdurulması’ talebiyle Yüksek İdare Mahkemesi’nde dava dosyalamıştı. 

Söz konusu dava, savcılığın itiraz dosyalamasına olanak tanınması amacıyla 6 Temmuz Pazartesi’ne; yani, yarına ertelenmişti. 

Hükümetin, 120 günlük sürenin ardından, davaya bir gün kala Koronavirüs hastalığı ile ilgili Bulaşıcı Hastalıklar Yasası’nı çalıştırarak, Yasa’nın 39’uncu maddesi uyarınca virüsü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de tehlikeli bulaşıcı hastalık olarak ilan etmesi, “hükümet, yarınki davaya karşı hazırlık mı yapıyor” sorularını da beraberinde getirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu