Köşe YazılarıSema Akbenli CAN

Sema Akbenli Can yazdı : Yanlış bilgi ile yaklaşan hastalanır ve hastalandırır

Çocuklarım için..Terapist olmak yada özel gereksinimli çocukların ailesi olmak… 🤍Her iki kimlik ile de bir olmaya çalıştım. 🤍Aileler ile bir evde yaşadım. Özel bir çocuğun ailesi nasıl olunur diye empati kurmaya çalıştım.

Terapistler ile bir yerde çalıştım. Bildiklerimi açıkça paylaşmanın bizi daha iyi yere taşıyacağını düşündüm ve kapımı hep açık tuttum. 🤍Bir ekibin lideri oldum.Var gücümle öğretiler oluşturmaya çalıştım. Anlamaya çalıştım.

Ütopik bir dünya hayal ettim, inandım, yapabiliriz dedim. 🤍Paragrafların kaldıramayacağı arada daha çok cümle var, yazmaktan vazgeçtim.

Benimde anlatabileceğim çok negatif şey var. Çok ciddi bir karamsarlık oluşturabilirim. Bunun için özellikle dışsal gayet yerinde çok fazla veri var elimde.

🤍Fakat ben hayatı küçük şeylerle ve işbirliği ile pozitif tarafından ele almayı tercih ediyorum. Kabul ediyorum hepimiz için hayat motivasyonsuzluk oyunları kurmuş durumda.

🤍Toplumların işine yarayacak büyük dev küresel değişimler beklemek artık çok anlamsız. 🤍Şu an ki problemimiz yeni çözümlere adaptasyon sağlayamadığımızdan ileri geliyor. 🤍Eski çözümler işe yaramıyor.

Yeni çözümler için de beyinler hazır değil. Çabuk adapte olan bu motivasyonsuzluk oyununda kazanır. 🤍Şunu demek istiyorum Olaya patolojik tarafından bakarsanız olmaz, aynı çocuklar için söylediğim gibi… Olaya potansiyel tarafından bakmanız gerekiyor.

🤍Değişim dönemlerinde yeterli adaptasyon gücüne sahip olmayan insanlar sinerjik hale gelir, terapist dili ile spastiteniz artar.

🤍Yani bu dönemde herkes az çok özel gereksinimli birey konumunda sayılır.

Kendisine doğru rehabilitasyon ile yaklaşan iyileşir ve iyileştirir.

🤍Yanlış bilgi ile yaklaşan,

geçmişin çözümünde ısrar eden hastalanır ve hastalandırır…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu