Dünya

Stuttgart’ta “Türk-Alman İşçigöçü Anlaşmasının 60. Yılı Anma Programı” yapıldı

Almanya’nın Stuttgart kentinde “Türk-Alman İşçigöçü Anlaşmasının 60. Yılı Anma Programı” düzenlendi.

Stuttgart Yeni Sarayı Beyaz Salonu’nda düzenlenen programda, 60 yıl önce Türkiye’den Almanya’ya işçi göçüyle gelen ilk nesil sahneye çıkarak yaşadıkları zorlukları ve verdikleri mücadeleyi anlattı.

Geceye katılan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, Türkiye’nin Stuttgart Başkonsolosu Erkan Öner, Stuttgart Büyükşehir Belediye Başkanı Frank Nopper ve Baden-Vürttemberg Eyaleti’nin Parlamento Başkanı Muhterem Aras konuşma yaptı.

YTB Başkanı Eren, 60 yıl önceki işçi göçünün sonucu olarak bugün Almanya’da artık dördüncü neslin yetiştiğini hatırlatarak, 3,5 milyona ulaşan Türk toplumunun birçok alanda başarılı işlere imza attığını söyledi.

Stuttgart’ta "Türk-Alman İşçigöçü Anlaşmasının 60. Yılı Anma Programı" yapıldı

Eren, “Bu 60 yıllık sürecin geneline baktığımızda görüyoruz ki; göçün başladığı ilk yıllarda zor şartlar altında çalışan, ‘heim’larda sıkıntılarla boğuşan, gurbette birçok zorluğa göğüs geren Almanya Türk toplumu, işçilikten işverenliğe evrilen göç serüvenlerinde Almanya ekonomisine önemli katkılar sağlayan bir aktör konumuna geldi” dedi.

Stuttgart’ta "Türk-Alman İşçigöçü Anlaşmasının 60. Yılı Anma Programı" yapıldı

YTB Başkanı Eren şöyle devam etti:

“Nitekim bugün, Almanya’da 50 farklı sektörde faaliyet gösteren Türklerin, yaklaşık 400 bin kişiye istihdam sağladığını görüyoruz. Bu iş yerlerindeki yıllık toplam ciro yaklaşık 50 milyar avroyu buluyor. Bu işletmeler, en büyük ticari partnerimiz ve ikili ticaret hacmimizin 30 milyar euroyu geçtiği Almanya ile Türkiye arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişmesine de katkı sunmaktadır. Bugün başkentinde bir araya geldiğimiz ve 489 bin Türk’ün yaşadığı Baden Vürttemberg Eyaleti’nde üretim yapan Türk firmalarının da söz konusu ekonomik ve ticari ilişkilerdeki rolü büyüktür.”

Çeşitli müzik gruplarının Türkçe eserleriyle sahne aldığı gecede, birinci nesli temsil eden konuklara çiçek ve hediye verildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu