Kıbrıs

Tatar, kritik Bakanlar Kurulu sonrası sert konuştu: “Eğer plan değişmezse, iş başka yere gider”

Kritik Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası ilk açıklamasını Kıbrıs Postası’na yapan Başbakan Tatar, ilk kez “hükümetin dağılabileceğine” dair bir sinyal verdi. Emirnamenin süresinin uzatıldığını belirten Tatar, koalisyon ortağından gelen “imzalanmazsa koalisyonun anlamı kalmaz” şeklindeki açıklamalarına tepki gösterdi, “Eğer plan değişmezse, iş başka yere gider” dedi.

Başbakan Ersin Tatar, İrfan Batu’nun sunduğu Kıbrıs Postası TV Ana Haber Bülteni’ne telefonla bağlanarak, yaklaşık 5 saat süren ve İmar Planı tartışmaları çevresinde gerçekleştiği öğrenilen Bakanlar Kurulu toplantısına ilişkin detaylar verdi.

“İÇİŞLERİ BAKANLIĞI İLE ÖNERİLERİ PAYLAŞTIK, PAYLAŞMAYA DA DEVAM EDİYORUZ”

İmar Planı konusunda UBP olarak, Genel Sekreter Ersan Saner başkanlığında bir komitelerinin bulunduğunu belirten Başbakan Tatar, “Bu komite, İmar Planına yönelik bir takım öneriler geliştirdi. İçişleri Bakanı Baybars ve Şehircilik Dairesi ile bu önerileri paylaştı ve paylaşmaya da devam ediyor” dedi.

“ÖZERSAY VE BAYBARS’IN ‘İMZALANMAZSA HÜKÜMET BOZULUR’ AÇIKLAMALARINI DOĞRU BULMUYORUM”

Tatar, hükümet ortağı ile “UBP’nin düşündüğü değişikliklerin planda uygulanması halinde imza atabileceğini” konuştuğunu beliterek, “Ben bunu kesin bir dille ifade ettim. Fakat benim bu açıklamamdan sonra, pandemi sürecinin devam ettiği bir süreçte Sayın Özersay ve Sayın Baybars’ın ‘plan imzalanmazsa hükümet bozulur’ şeklindeki açıklamalarını doğru bulmuyorum” şeklinde konuştu.

Tatar, “Bir noktada bir anlaşmaya gidemezsek hükümet bozulur imasının doğru bulmuyorum” söylemini yineleyerek, şöyle devam etti:

“Bizim önerilerimiz ve düşüncelerimizle, kamuoyunun vicdanında onay alacak değiştirilmiş bir planın yürürlüğe girmesini umut ediyoruz.”

“EMİRNAME BİR SÜRE DAHA UZATILDI”

Bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısında ana hatlarıyla İmar Planı konusunun konuşulduğunu, detaylı çalışmaların ilgili kişilerce yürütüldüğünü ifade eden Tatar, “Bu konuda yarına kadar sonuç alınması mümkün değil. Ocak ayında uzatılan emirname, bir süre daha uzatıldı” dedi.

Planı mevcut haliyle imzalamayacağını yeniden vurgulayan Tatar, “Özersay ve Baybars’ın açıklamalarını okuduk. Onların iddiası, onları bağlar. Bu plan dörtlü koalisyon hükümeti döneminde hazırlanmıştır” dedi.

Başbakan, UBP’nin İmar Planı konusunda farklı düşündüğünü yineleyerek, “Ersan Saner başkanlığındaki ekiplerin söyledikleri dikkate alınmalı. Ancak değiştirilmiş şekliyle planın altına imza atarım” ifadelerini kullandı.  

“PLAN DEĞİŞMEZSE, İŞ BAŞKA YERE GİDER”

Tatar son olarak, “Eğer plan değiştirilmezse, o zaman iş başka yerlere giderse gider” diyerek, “olası bir kriz sonrası UBP’nin alternatifleri neler” sorusuna, şöyle yanıt verdi:

“Şu anda yoruma gerek yok. Çok önemli süreçleri yönetiyoruz. Gün gelirse, yapacak pek de bir şey kalmaz.”

NE OLMUŞTU?

Mağusa – İskele – Yeniboğaziçi İmar Planı taslak çalışmasının tamamlanması açısından hükümetin kendi kendine verdiği 6 aylık süre yarın doluyor.

6 aylık süreçte, plan konusunda yol kat edemeyen hükümet, Ocak ayından bu yana yürürlükte olan emirnamenin süresini bir kez daha uzatma kararı aldı.

Planı, UBP kanadı uygun görmemiş ve değişmesi gerektiğini açıklayarak, öneriler sunmak için süre istemişti.

Söz konusu planla ilgili tartışmalar, Ocak ayında hükümeti yıkma noktasına kadar getirmiş, daha sonra ise 6 aylık süreyle tartışmalar ‘buzluğa’ atılmıştı.  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu