Türkiye

TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Kahire’de mekidaşı Şukri ile görüştü

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısırlı mevkidaşıSamihŞukri ile Kahire’deki Tahrir Sarayı’nda yaptıkları baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısında konuştu.

İkili ilişkilerde geliştirilmesi gereken birçok konu olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, “Enerji alanında işbirliğimizi geliştirmek istiyoruz, somut adımlar atmak istiyoruz. Ticareti arttırmak için ulaştırma konularında bazı kopukluklar oldu. Bunları tekrar canlandırmak istiyoruz. Diplomatik ilişkilerimizi en üst düzeye çıkarmak istiyoruz” dedi.

Diğer taraftan bölgesel konularda da istişareleri yeniden başlatmak istediklerini söyleyen Çavuşoğlu, hem siyasi konularda ikili düzeyde hem de bölgesel konularda istişareleri canlandırmayı arzuladıklarını vurguladı.

Çavuşoğlu, askeri alanda da ikili ilişkileri canlandırmak istediklerine de işaret etti.

Bölgenin istikrarı, ekonomik kalkınması ve var olan sorunların çözümünde oynanacak rol için ikili ilişkilerin geliştirilmesinin önemli olduğuna vurgu yapan Çavuşoğlu, “Bölgemizin huzura ihtiyacı var. Dolayısıyla bölgemizin huzur ve bekası için birlikte çalışmamız lazım” dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye’de Mayıs ayındaki seçim sürecinden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin bir araya geleceğini de vurgulayarak, geçen yılların açığı kapatmak için hızlı ve yakın çalışılması gerektiğini belirtti.

Mısır Dışişleri Bakanı SamihŞukride, Türkiye ile ilişkileri güçlü bir şekilde yeniden kuracaklarını belirterek, “Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerin gelişmesi her iki ülkenin de çıkarınadır” dedi.

Türkiye ile birçok bölgesel ve uluslararası konuda ortak bir vizyona sahip olduklarını vurgulayan Şukri, Türkiye ile ilişkilerin yeniden güçlü bir şekilde başlaması ve büyükelçilerin geri dönmesi konusunu ele aldıklarını, iki ülke arasındaki iletişim kanallarının açık olmasını ve koordinasyonun devamını arzuladıklarını ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu