Dünya

Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği depremzedeler için yardım çalışması başlattı

Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan, Türkiye’de meydana gelen 100 yılın afetiyle ilgili ABD tarafından gönderilen yardımlar ve Büyükelçilik ile konsoloslukların yardım faaliyetleri hakkında TRT Haber ve AA’ya açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği, Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlerle ilgili ülke genelinde yardım çalışması başlattı. 

Büyükelçiliğin sosyal medya hesaplarından yapılan duyurularda, depremzedelere yardım etmek isteyenlerin başkentteki Büyükelçilik ve ABD’deki Türk Konsoloslukları ile temasa geçmeleri istendi.

Yardım malzemeleri olarak battaniye, çadır, uyku tulumu, kış giysileri, el ısıtıcıları, raflardan alınabilecek ağrı kesici veya nezle ilacı gibi temel sağlık maddeleri talep edildi.

“Acımız gerçekten çok büyük”

Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan, depremden etkilenen bölgelerde yürütülen çalışmalara destek vermek isteyen ABD’deki vatandaşların bağış yapabilmeleri için oluşturulan banka hesap bilgilerini paylaşırken, her tür bağış veya yardım amaçlı olarak Türk konsolosluklarına da başvurulabileceği kaydedildi.

Büyükelçi Mercan “Acımız büyük çok büyük, gurbette olmanın da verdiği bir şekilde çok büyük acımız” şeklinde konuştu.

Mercan, Virginia Fairfax kurtarma ekibinin Adana İncirlik üssüne askeri nakliye uçaklarıyla göndereceğini doğruladı. Virginia Fairfax, 1999 Depreminde de yardım eden ekip.

Mercan, depremden hemen sonra ABD’li yetkililerin kendilerini arayarak taziyelerini ilettikleri ve nasıl yardımcı olabilecekleri konusunda istişarede bulundukları bilgisini de paylaştı.

Fotoğraf: TRT Haber

[Fotoğraf: TRT Haber]

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan milli yas ilan edilmesine ilişkin genelgenin ardından Washington Büyükelçiliği’nde de bayraklar yarıya indirildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu