Türkiye

Yunan Genelkurmay Başkanı orduevine giriyor ben giremiyorum

Emekli Albay Ümit Yalım, kendisine yasaklanan orduevinin Yunanistan Genelkurmay Başkanı’na açıldığını belirtti.

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli Albay Ümit Yalım, Ege Denizi’nde Türkiye’ye ait birçok adanın 2004 yılından bu yana Yunanistan tarafından işgal altında olduğunu ifade etti ve dikkat çeken bir ayrıntı paylaştı.

Ümit Yalım açıklamasında, 2014 yılında Yunanistan işgali altındaki Ege adalarını savunduğu gerekçesi ile dönemin Genelkurmay Başkanı Necdet Özel tarafından orduevlerine girişinin yasaklandığını ifade etti. Ümit Yalım hakkında, Hulusi Akar’ın Genelkurmay Başkanlığı döneminde de 1 yıl orduevine giriş yasağı verilmişti. Yalım, kendisine orduevinin yasaklanırken, 2015 yılında Hulusi Akar’ın Genelkurmay Başkanlığını iken, dönemin Yunanistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Michail Kostarakos’in Fenerbahçe Orduevi’nde kaldığını belirtti.

“11-13 Eylül 2015 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen NATO Askeri Komite Toplantısı’na katılan Genelkurmay Başkanları arasında Yunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Michail Kostarakos da vardı. Toplantıya katılan ülkelerin Genelkurmay Başkanları sivil otellerde kalırken Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar tarafından Org. Kostarakos’a özel uygulama yapılarak Fenerbahçe Orduevi’nde kalması sağlandı. 11-13 Eylül 2015 tarihleri arasında FB Orduevi’nde kalan Kostarakos’a her gün ziyafet verildi” diyen Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli Albay Ümit Yalım şöyle devam etti:

“Yunanistan’ın işgal ettiği Türk Adalarında egemenlik ve bayrak gösterisi yaparak Türkiye’ye meydan okuyan Türk Düşmanı İşgalci Yunan Genkurmay Başkanı Kostarakos’a FB Orduevi’ne gidiş ve gelişlerinde Skorsky Helikopter tahsis edildi. Kostarakos’a yapılan ayrıcalıklı işlemler bizzat tarafımdan tespit edildi. Orduevleri Dimitri’nin çiftliğine çevrildi.”

Yalım açıklamasının devamında, Ege adaları ile ilgili dönemin Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’i eleştirdiğini ve bu sebeple, Necdet Özel, Yaşar Güler ve FETÖ tutuklusu Metin İyidil tarafından 1 yıl süre ile orduevlerine girişinin yasaklandığını belirtti. Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nce yasağı kaldırılan Ümit Yalım’ın orduevlerine girişi, Hulusi Akar-Yaşar Güler tarafından da 1 yıl süre ile tekrar yasaklanmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu