Kıbrıs

ZEYSAN’IN YENİ BAŞKANI TÜCCAR KTSO’YU ZİYARET ETTİ

Kıbrıs Türk Zeytin-Zeytinyağı Üreticileri ve Sanayicileri Derneği (ZEYSAN) 1 Eylül’de yaptığı genel kurulun ardından toplanarak kendi arasında başkan ve kurul görevlendirmelerini yaptı. Başkanlık görevi Tayfun Tüccar’a verildi. Tüccar görevi Ziya Sezey’den devraldı.

Tayfun Tüccar dün (8 Eylül) Yönetim Kurulu Sekreteri Selden Yağcıoğlu ve Sayman Mehmet Çınar ile birlikte Kıbrıs Türk Sanayi Odası’na (KTSO) bir nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarette oda profesyonelleri de yer aldı.

Ziyarette konuşan Dernek Başkanı Tayfun Tüccar, sektörün çeşitli sıkıntıları bulunduğuna işaret ederek, “Değirmenler için teknik elemanları maalesef yurt dışından getiriyoruz. Yakında sezon açılacağı için bu kişilerin ülkeye getirilmesinin kolaylaştırılması için girişimlerimiz başladı” diye konuştu. Tayfun Tüccar değirmenlerin teknik yönden işletilmesi için ihtiyaç duyulan bu kişilerin ülkemizde yetiştirilmesi için girişimlerde bulunacaklarını da kaydetti. Tüccar, zeytin ve zeytinyağı yasasının da 1963 yılından kalma olduğuna değinerek, “Yasanın yeniden ele alınıp düzenlenmesi gerekiyor. En kısa zamanda çalışmaya başlayacağız. Sağlıklı ve kaliteli ürün için denetim şart. Tağşişli ürünlerin önüne geçmek için test cihazı alımı için girişimlere ve çalışmalar var. Kısa zamanda bunun da sonuçlanacağına inanıyoruz” dedi. Tüccar, ülkemizdeki zeytin ve zeytin yağı üretim miktarları konusunda da bilgi verdi.

KTSO Başkanı Candan Avunduk, ülkenin en değerli ürünleri arasında yer alan zeytin ve zeytinyağı üretiminin önemine dikkati çekerek, “Oda olarak her zaman sektörün yanında ve yardımcısı olduk, olmaya da devam edeceğiz. Tağşiş ve yasa konusunda birlikte çalışmaya hazırız” diye konuştu. Başkan Avunduk, Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi ile teknik eleman konusunda çalışmalar ve protokol bulunduğuna işaret ederek, teknik eleman yetiştirilmesi konusunda buradan destek alınabileceğini sözlerine ekledi.

ZEYSAN yeni yönetim kurulu şöyle:

“Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Tüccar, Sekreter Selden Yağcıoğlu, Sayman Mehmet Çınar, Örgütlenme Sekreteri Burhan Berdak, Eğitim Sekreteri Asım Bey Ersoy, faal üye Ramadan Beteri.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu